Ruské jednotky, ktoré minulý piatok začali ofenzívu na severe Charkovskej oblasti, prenikli už do hĺbky ôsmich kilometrov, uviedol vo štvrtok Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Dôvodom takéhoto rýchleho postupu je slabá ukrajinská obranná línia priamo pri hraniciach. Tú navyše nebolo možné účinne brániť kvôli zákazu Západu používať ním dodané zbrane na streľbu na ruskú stranu.
Prvá obranná línia sa nachádza dvanásť až trinásť kilometrov od hraníc a druhá v hĺbke dvadsiatich kilometrov. Líniu vo vzdialenosti tri až päť kilometrov od hraníc nebolo možné vybudovať kvôli neustálemu ruskému ostreľovaniu, uviedol 15. mája ukrajinský server Armija Inform s odvolaním sa na svoju spravodajkyňu.
Ruské ostreľovanie počas budovania opevnenia nebolo možné opätovať, upozornil ISW. Ruské delostrelectvo mohlo podľa neho ľahko a beztrestne ostreľovať ukrajinské obranné pozície, pretože ukrajinská armáda mala zákaz používať zbrane dodané zo Západu proti územiu Ruskej federácie. Strieľať mohla len na ruské jednotky a zariadenia na okupovaných územiach Ukrajiny vrátane Krymu.
„Ruské sily pôsobiace v Rusku môžu vykonávať útoky na ukrajinské obranné pozície pri medzinárodnej hranici. Kvôli zákazu Západu používať ním dodávané zbraňové systémy na údery do ruského tylu za hranicou sú ukrajinské obranné pozície blízko pri hranici ohrozené a možno neobrániteľné,“ upozorňuje ISW.
Portál novinky.cz píše, že až v poslednej dobe znie od predstaviteľov USA, že použitie dodaných zbraní na ruskom území síce nepodporujú, ale nebudú do toho Ukrajincom hovoriť. Na stredajšej tlačovej konferencii v Kyjeve americký minister zahraničia Antony Blinken vyhlásil, že je na Ukrajincoch, aby rozhodli, či budú na útoky v Rusku používať americké zbrane.
Ďalšia americká podpora pre Ukrajinu
Denník N tiež informoval, že americká vláda poskytne ďalšie dve miliardy dolárov na nákup zbraní pre Ukrajinu. Minister zahraničia Antony Blinken vyhlásil, že tieto peniaze pomôžu Kyjevu okamžite.
Oznámil to pri svojom poslednom vystúpení v rámci dvojdňovej návštevy Kyjeva, ktorá mala za cieľ uistiť Ukrajinu o pokračujúcej americkej podpore. Ukrajinci ju po výpadku z uplynulých mesiacov naliehavo potrebujú, pretože Rusi v poslednom čase prevzali na fronte iniciatívu a postupujú stále hlbšie do ukrajinského územia.
Spojené štáty sa aktuálne snažia čo najrýchlejšie doručovať vojenskú podporu po tom, čo kongres v apríli po mesiacoch prieťahov uvoľnil na tento účel dodatočné desiatky miliárd dolárov. Washington posiela napadnutej krajine balíky zbraní a ďalšieho vybavenia zo zásob svojej armády a zároveň financuje zákazky pre Ukrajinu v amerických zbrojárskych firmách.