Na túto plavbu nikdy nezabudnú: Kapitán výletnej lode nechal na ostrove osem turistov

Reklama
Výletná loď Norwegian Dawn. Zdroj: FACEBOOK/The Namibian Ports Authority - Namport

Plavba z Kapského Mesta do španielskej Barcelony sa pre ôsmich pasažierov výletnej lode zmenila na nočnú moru. Po zakotvení na africkom ostrove a krátkej návšteve kapitán odmietol skupinu nalodiť, keď sa oneskorili pri návrate. Cestujúci sa potom niekoľko dní márne snažili skontaktovať s loďou, precestovali šesť afrických krajín a minuli tisíce dolárov, kým sa im to konečne podarilo. Informuje o tom iDnes.

Výletná loď Norwegian Dawn vyplávala 20. marca z Kapského Mesta, aby sa plavila pozdĺž pobrežia Afriky do španielskej Barcelony. Pri jednej z plánovaných zastávok zakotvila pri ostrove Svätý Tomáš a Princov ostrov, približne 250 km od pobrežia Gabonu.

Keďže ostrov chcelo vidieť osem cestujúcich, vybrali sa tam na alternatívny výlet. Skupina ľudí vrátane vozičkára, muža s cukrovkou a tehotnej ženy však zostala uviaznutá na ostrove. Keď sa oneskorili s návratom na loď, kapitán ich nevzal späť na palubu. Informoval o tom denník Guardian.

Nikdy predtým sme nič podobné nezažili,“ hovorí Jill Campbellová z Južnej Karolíny, ktorá bola súčasťou skupiny so svojím manželom. Hoci pobrežná stráž odprevadila oneskorencov k lodi ešte pred jej zakotvením, kapitán im nedovolil nastúpiť na palubu. „Správca prístavu sa pokúšal privolať loď, ale kapitán naše výzvy odmietol,“ vypovedala Američanka. Dodala, že jediným spôsobom, ako sa s loďou spojiť, bolo poslať im e-maily. „Oni však ani neodpovedali,“ povedala.

Uviaznutí cestujúci nechali na palube lieky, bankové karty a iné osobné veci. Americký pár, ktorý sa nedobrovoľne stal sprievodcom skupiny, potom musel vynaložiť viac ako 7 500 dolárov (7 000 eur) na nákup potravín, toaletných potrieb a ubytovanie pre skupinu. „Boli sme jediní, ktorí mali bankovú kartu,“ hovorí Campbell.

Aby sa mohli vrátiť na palubu, museli sa všetci dostať do Banjulu v Gambii, kde mala ich loď ďalšiu plánovanú zastávku. Tam však nemohla zakotviť kvôli počasiu. Zabudnutí cestujúci teda pokračovali ďalej. Skupina nakoniec precestovala šesť afrických krajín, kým sa vylodila v Dakare v Senegale. Podľa výletnej spoločnosti to bol posledný západoafrický prístav na jej ceste. „Bol to najhorší zážitok v našom živote. Zostali sme uviaznutí v cudzej krajine bez akejkoľvek pomoci, dokonca sme nevedeli ani jazyk,“ komentovali svoje dobrodružstvo Austrálčania Doug a Violeta Sandersovci.

Podmienky hovoria jasnou rečou

Správa o nedobrovoľných trosečníkoch potom rýchlo obletela najprv sociálne siete a svetové médiá a komentoval ju aj samotný dopravca. Hovorca spoločnosti Norwegian Cruise Lines uviedol, že ide o veľmi nešťastnú situáciu, ale že je povinnosťou cestujúcich vrátiť sa na palubu lode najneskôr hodinu pred plánovaným odchodom. „Podľa podmienok plavby bolo potrebné vrátiť sa na loď včas,“ povedal. Dopravca dodal, že hoci je to z pohľadu zákazníka kruté, keď niekoľko osôb zdrží plavbu o niekoľko hodín len preto, že meškajú, je to úplne neprijateľné. „Budete kvôli niekoľkým cestujúcim zdržiavať tisíc ďalších cestujúcich?“ povedal.

Keď sa hostia nevrátili na loď v čase, keď sa mali nalodiť, posádka podľa zvyčajného protokolu odovzdala ich pasy miestnym prístavným agentom, aby si ich vyzdvihli v prístave. „Náš tím úzko spolupracoval s miestnymi úradmi, aby zabezpečil, že cestujúci sa budú môcť vrátiť na loď pri ďalšej zastávke. Keďže boli na súkromnom, a nie nami organizovanom zájazde a nevrátili sa na loď v stanovenom čase, sú zodpovední za všetky potrebné cestovné opatrenia podľa nášho protokolu,“ uviedli predstavitelia Norwegian Cruise Line.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie