Bezpečnostní experti varujú pred škodlivými kódmi, ktoré sa šíria v strednej a východnej Európe, vrátane Slovenska. A je úplne jedno, či sa bavíme o smart telefónoch, tabletoch či klasických počítačoch. Ako sa tí najrozšírenejší záškodníci dostanú do spomínaných zariadení najčastejšie?
V prípade systému Android od Googlu, ktorý využívajú smart telefóny a počítačové tablety, sa už malware nešíri najčastejšie prostredníctvom nevyžiadaných e-mailov, kyberšmejdi ho pribaľujú k falošným aplikáciám.
Adware Andreed, ktorý je podľa zatiaľ posledných zverejnených štatistík antivírusovej spoločnosti Eset tou najrozšírenejšou hrozbou, sa napríklad ukrýval vo falošných hrách Car Factory Simulator a Power Girls – Fantastic Heroes. O mesiac skôr vo falošnej hre Interstellar Pilot 2.
„Naďalej platí, že sťahovanie mimo oficiálnych obchodov a distribučných miest je dnes prakticky vždy zárukou, že okrem hry alebo rôznych nástrojov stiahneme aj škodlivý kód,“ varuje Martin Jirkal, vedúci analytického tímu v pražskej pobočke Esetu.
Andreed patrí medzi škodlivé kódy typu adware. Útočníci sa teda prostredníctvom neho nesnažia ukradnúť žiadne citlivé dáta, ale na napadnutom stroji zobrazujú nadmerne reklamu, z čoho následne profitujú. Útoky adwaru nie sú tak devastujúce ako v prípade vydieračských vírusov či podobne zákerných škodlivých kódov, ale rovnako dokážu používanie telefónov a tabletov značne znepríjemniť.
Hry, hry a zase hry…
Vrásky na čele bezpečnostným expertom robí aj Cerberus, ktorému patrí druhá priečka. Nezvaný návštevník má hneď niekoľko nebezpečných funkcií, ktoré slúžia na okradnutie obete. Jeden z modulov dokáže odčítať prihlasovacie údaje z legitímnych webových stránok bánk a odosielať ich útočníkom. Ďalšie funkcie slúžia na čítanie SMS kódov a obchádzanie dvojfázového overenia, vrátane Google Authenticatoru.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)