Ako je z riadkov vyššie zrejmé, ľudia by si mali tiež dávať pozor na inštaláciu aplikácií z neznámych zdrojov – prostredníctvom nich sa totiž nepozvaní návštevníci do zariadenia dostanú. Samozrejmosťou by malo byť aj to, že používatelia budú mať na svojom mobilnom telefóne nainštalovaný antivírusový systém.
Platí to aj v prípade tretej najrozšírenejšej hrozby – downloadera Agent.CZB. Najviac prípadov tohto škodlivého kódu zachytili bezpečnostní experti 24. mája. Majitelia chytrých telefónov a počítačových tabletov naň mohli naraziť vo verzii aplikácie na maľovanie ibisPaint.
Downloadery sú škodlivé kódy, ktoré na napadnutom systéme fungujú v podstate ako prenosné schránky na šírenie ďalších vírusov.
„Downloader Agent.CZB sťahuje z internetu ďalší škodlivý kód, ktorý potom nepozorovane dokáže spustiť v našom zariadení. Útočníci môžu jeho prostredníctvom pravdepodobne tiež zobrazovať adware, prevziať kontrolu nad telefónom alebo získavať zo zariadenia informácie,“ vysvetlil bezpečnostný expert.
Nižšie nájdete ďalšie škodlivé kódy, ktoré v uplynulom mesiaci útočili na smartfóny a počítačové tablety s operačným systémom Android najčastejšie.
TOP 10 kybernetických hrozieb pre Android – máj 2024:
1. Android/Andreed trojan (16,42 %)
2. Android/Spy.Cerberus trojan (8,63 %)
3. Android/Agent.CZB trojan (6,32 %)
4. Android/TrojanDropper.Agent.HQS trojan (4,00 %)
5. Android/Clicker.OZ trojan (3,37 %)
6. Android/Spy.Bahamut trojan (2,95 %)
7. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,32 %)
8. Android/Spy.SpinOk trojan (2,32 %)
9. Android/FakeApp.ACS trojan (2,11 %)
10. Android/TrojanDropper.Agent.MGC trojan (1,89 %)