Vrásky na čele robí bezpečnostným expertom aj trójsky kôň Cerberus, s ktorým sa v posledných mesiacoch stretávajú stále častejšie. Aktuálne mu vo vírusových štatistikách patrí druhá priečka. Ukrýva sa najčastejšie v neoficiálnej hre Fast Car Driving – Street City.
„Kombináciu adwaru s bankovým trójskym koňom ako dvoch najväčších hrozieb vidíme už niekoľko mesiacov. Trójsky kôň Cerberus sa tiež šíri prostredníctvom mobilných hier, už však ide o závažnejší typ malwaru, ktorý je rizikom najmä pre internetové bankovníctvo. Dlhodobá prítomnosť adwaru a zatiaľ opakované detekcie trójskeho koňa svedčia o tom, že celkom evidentne ide o úspešné škodlivé kódy, ktorých využívanie sa útočníkom stále vypláca,“ podotkol Jirkal.
Nezvaný návštevník má hneď niekoľko nebezpečných funkcií, ktoré slúžia na okradnutie obete. Jeden z modulov dokáže odčítať prihlasovacie údaje z legitímnych webových stránok bánk a odosielať ich útočníkom.
Ďalšie funkcie slúžia na čítanie SMS kódov a obchádzanie dvojfázového overenia, vrátane Google Authenticatoru.
„Akonáhle útočník tieto údaje má, môže sa prihlásiť na bankovníctvo, poslať si ľubovoľnú čiastku a potvrdiť sám platbu. Pre útočníkov je žiaduce, aby neboli odhalení. Stretávame sa teda s tým, že si útočníci odosielajú niekoľkoeurové čiastky, ktoré nevyvolajú takú pozornosť. Útočníci si dokážu odosielanie peňazí naprogramovať, aby fungovalo automaticky bez ručného zadávania,“ popísal bežnú prax Jirkal.
Nebezpečné aplikácie
(Článok pokračuje na ďalšej strane)