fbpx

Na Slovensku začala sezóna medvedieho cesnaku. Pri zbere treba byť opatrný, ľahko si ho môžete pomýliť s jedovatými rastlinami

Medvedí cesnak. Zdroj: TASR/Roman Hanc

Pri zbere medvedieho cesnaku treba byť opatrný, je ľahké si ho pomýliť napríklad s konvalinkou či jesienkou. Upozorňuje na to Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) Univerzitnej nemocnice Bratislava na svojom webe.

„Medvedí cesnak rastie tak, že každý list má vlastnú stonku a v zemi vlastnú cibuľku. Listy sú pomerne tenké, na dotyk až jemné,“ ozrejmilo NTIC. Konvalinka voňavá má spravidla dva či tri listy, vyrastajúce z jednej stonky, ktorá je na báze obalená blanitou pošvou. Jesienke obyčajnej stonky chýbajú úplne. „Absentuje vôňa a listy sú na pohľad tuhšie,“ uvádza NTIC.

V prípade, že sa po požití zdanlivého medvedieho cesnaku objavia ťažkosti ako napínanie na vracanie, vracanie, bolesti brucha, hnačky, bolesť hlavy či nevoľnosť, NTIC odporúča užiť päť až desať rozdrvených tabliet aktívneho uhlia. Je tiež dôležité ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Len nedávno sa objavil prípad z Rakúska, kde sa mladý manželský pár otravil jedovatou jesienkou. Po prvých príznakoch otravy jedlom previezla sanitka do nemocnice. Najprv bol ich stav stabilizovaný, o niekoľko dní neskôr však obaja otrave podľahli.

Jedovaté rastliny obsahujú jed s názvom kolchicín. Látka sa po konzumácií prejaví do 2 až 6 hodín, u detí neskôr. Pri menšom množstvo spôsobí nevoľnosť, pričom prvým signálom otravy je vracanie a hnačka, uvádza sopsr.sk.

Ťažká otrava sa prejavuje napríklad krvavou hnačkou, ochrnutím dýchacích ciest alebo zlyhaním krvného obehu až smrťou.

Takto rozoznáte medvedí cesnaky od jesienky a konvalinky. Zdroj: NTIC
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie