Na Slovensku vzniká pobočka českej televízie DVTV. Zakladá ju bývalý moderátor RTVS

Reklama
Moderátor Miroslav Frindt končí v televízií po 25 rokoch. (Zdroj: FACEBOOK/Miro Frindt , FOTO TASR/Michal Svítok)

1. júla vznikla na Slovensku pobočka známej českej internetovej televízie DVTV. Diváci ju môžu poznať na základe interview s tisíckami osobností z rôznych sfér života.

Miro Frindt v júni informoval, že po takmer 25 rokoch odchádza z RTVS. Ako dôvod uviedol, že mal s manažérkou televízneho spravodajstva rozdielne pohľady na reláciu Interview, ktorú moderoval. „Keď firma o vás nestojí, prečo sa zdržiavať?“ vysvetlil. Slovenská podoba DVTV vznikla presne v deň, odkedy platí kritizovaný zákon o Slovenskej televízii a Rozhlase, informuje portál aktuality.sk.

Dnes je už jasné, kde jeho kroky povedú. Podľa informácií denníka Sme bude hlavnou tvárou slovenskej pobočky českej internetovej televízie DVTV.

„Po vlaňajších voľbách som sa zaujímal o to, čo by sa dalo robiť. Vedel som, že ďalšiu zmenu v RTVS už nedám, po všetkých tých peripetiách a rokoch v nej. Povedal som si, že by som možno skúsil niečo vlastné, no nevedel som, ako na to. Dvanásť rokov však poznám Danielu Drtinovú z DVTV, tak som sa jej opýtal, či môžem za ňou prísť a či mi povedia, čo obnáša taká internetová televízia,“ povedal v rozhovore pre denník Sme.

Fakt, že český projekt rozširuje svoju pôsobnosť aj na Slovensko potvrdila minulý týždeň aj zakladateľka DVTV Daniela Drtinová. Okrem nej sa na projekte spolupodieľa aj dlhoročný moderátor Martin Veselovský. Daniela Drtinová pred založením DVTV pôsobila dlhé roky vo verejnoprávnej ČT. Veselovský vystriedal viaceré rádiá a televízie, no pred štartom DVTV moderoval najdlhšie v Českom rozhlase.

Od 1. júla platí nový zákon o STVR, ktorým de facto zanikla RTVS. Novovzniknutá inštitúcia zatiaľ bude fungovať bez rady aj riadneho vedenia. V pondelok totiž zanikol spolu s RTVS aj mandát generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja. Štatutárnym zástupcom STVR bude do konca septembra Igor Slanina.

Zákon o STVR kritituje opozícia, viaceré neziskové organizácie a postavili sa proti nemu aj viacerí zamestnanci. Opozícia tvrdí, že schválený zákon o novom telerozhlase nemá slúžiť k zlepšeniu verejnoprávneho média. Vláda chce podľa nej z verejnoprávnej inštitúcie spraviť „médium poplatné vláde”. Hnutie Progresívne Slovensko už avizovalo, že sa pre zákon obráti na Ústavný súd.

Od kedy sa zákon dostal na stôl, organizovali zamestnanci RTVS viaceré protesty a spisovali petície, no ich aktivity, iniciatívy ani názory neboli vypočuté.

Medzi kritikmi nového zákona bol aj Miro Frindt. „Tak ako samotný zákon vznikal bez verejnej a odbornej diskusie, ani kancelária prezidenta nereagovala na zaslanú žiadosť štrajkového výboru, hoci ju podporili i osobnosti protifašistického a protikomunistického odboja a obavy z novej právnej úpravy vyslovil aj komisár Rady Európy pre ľudské práva,“ povedal moderátor.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie