Slovensko počas minulého roka zažilo päť zemetrasení, pričom štyri z nich mali epicentrum priamo na území krajiny. Tri sa odohrali v okolí vodnej nádrže Veľká Domaša a jedno v pohorí Považský Inovec.
Vyplýva to z informácie o stave monitorovania geologických faktorov životného prostredia, ktorú vláda SR vzala na vedomie na svojom rokovaní 2. apríla. Na situáciu upozornil portál Nový Čas.
Najsilnejšie otrasy pri Domaši
Podľa Ministerstva životného prostredia SR bolo najviac pozorovaní spojených so zemetrasením, ktoré sa udialo 22. februára 2024 pri vodnej nádrži Veľká Domaša. Malo magnitúdu 2,7 a obyvatelia zaznamenali otrasy v 27 obciach, celkovo bolo nahlásených 109 makroseizmických pozorovaní.
Klimatické zmeny aktivizujú zosuvy pôdy
Envirorezort zároveň upozorňuje, že v dôsledku klimatických zmien dochádza na Slovensku k čoraz častejšiemu aktivizovaniu zosuvov pôdy. Za posledných 20 rokov ich bolo zaznamenaných viac ako 700, pričom viaceré z nich si vyžiadali vyhlásenie mimoriadnej situácie. V roku 2024 bolo sledovaných 20 lokalít, kde sa vykonávalo monitorovanie troch typov svahových pohybov – zosuvov (12 lokalít), plazenia (3 lokality) a príznakov rútivých pohybov (4 lokality).
Medzi špecifické oblasti záujmu patrila aj lokalita Stabilizačného násypu v Handlovej, ktorá je dlhodobo monitorovaná z hľadiska stability prostredia.
Trhlina v tuneli Branisko sa rozširuje
Výsledky geologických meraní z minulého roka podľa ministerstva tiež potvrdili pokračovanie pravostranného šmykového posunu v tuneli Branisko, ktorý sa prejavuje rozširovaním existujúcej trhliny. Ide o prejav tzv. neotektonických pohybov – pomalých geologických procesov, ktoré môžu v dlhodobom horizonte ovplyvniť stabilitu infraštruktúry.
Rizikové územia po celom Slovensku
Zosuvy a iné svahové deformácie boli v roku 2024 zaznamenané v mnohých katastrálnych územiach po celom Slovensku, vrátane obcí Kozelník, Galanta, Štiavnické Bane, Dolné Semerovce, Rudina, Lednica, či mestských častí Žiliny, Košíc a ďalších miest. Tieto pohyby ohrozujú nielen majetok, ale často aj životy obyvateľov.
V Bratislavskom kraji sa v súvislosti so silnými septembrovými zrážkami posudzovalo niekoľko lokalít vrátane Kuchyne, Devína, Stupavy či Bernolákova. V týchto oblastiach sa uskutočnilo geotechnické hodnotenie kvôli možným zosuvom a stabilite terénu.
Zemetrasenia na Slovensku: zriedkavý, no nie nepravdepodobný jav
Aj keď Slovensko nie je považované za seizmicky aktívnu krajinu, občasné zemetrasenia nie sú výnimočné. Odborníci upozorňujú, že aktivita zemského povrchu v kombinácii s klimatickými zmenami a zásahmi človeka do krajiny môže spôsobiť zvýšený výskyt geologických rizík. Vzhľadom na zaznamenané javy je preto podľa envirorezortu dôležité systematicky pokračovať v geologickom monitoringu a prevencii.