Klimatické zmeny sa odrazili aj na domácich zvieratách. Objavuje sa medzi nimi totiž ochorenie zvané Dirofilarióza, ktoré prenášajú komáre. Veterinári sa s ním stretávajú čoraz častejšie.
„Dirofilária sa vyskytuje v dvoch formách a to Dirofilaria immitis (srdcová forma) a Dirofilaria repens (podkožná forma ochorenia). Obe formy majú rovnaký spôsob prenosu. Počas vývinových štádií sa z larvy vyvíja dospelý parazit,“ ozrejmuje veterinárna klinika na sociálnej sieti.
Ochorenie spôsobuje to, že v krvnom obehu hostiteľa cirkulujú živé larvy, ktoré porodí dospelá samica. Prenášačmi sú komáre, tie nasajú krv od nakazeného hostiteľa, a následne vypúšťa tieto larvy do tela nového hostiteľa. Vývinový cyklus v tele nového hostiteľa trvá až 6 mesiacov. Dospelé larvy môžu narásť do veľkosti 12 až 30 cm, informuje portál startitup.sk.
Ochoreniu vieme predísť
Podľa kliniky je dôležité podávanie preventívnych prípravkov s obsahom moxidectinu. „Avšak liečba ochorenia je veľmi náročná a zdĺhavá, preto vám odporúčame voliť ektoparazitárne ošetrenie obsahujúce Moxidectin,“ upozorňuje klinika.
Podľa veterinára Dominika Macka však v pokročilých štádiách až 80 percent psov ochoreniu podľahne. Majitelia často rozhodnú trápenie psíka ukončiť skôr.
„Výskyt sa u nás zvyšuje rapídne,“ hovorí veterinárka Barbora Kelemenová z Nitry. Veterinári zaznamenali viac prípadov najmä v lete a na jeseň, píše web tvnoviny.sk.
„Na Slovensku s týmto ochorením veterinári ešte nedávno vôbec nemuseli rátať. Ja na veterine pracujem päť rokov. Na začiatku sme mávali tak jeden prípad ročne. Minulý rok sme len v lete mali šesť nakazených psíkov. Výrazne to stúplo za krátku dobu,“ dodáva Kelemenová. S ochorením sa častejšie stretávajú veterinári v južnejších častiach Slovenska.
Dve formy, no jedna je vážnejšia
Ochorenie sa vyskytuje v dvoch formách – v srdcovej a podkožnej. Obe majú rovnaký spôsob prenosu, avšak srdcová forma je vážnejšia. Medzi počiatočné príznaky platí napríklad to, že psík menej vládze. Neskôr začína odmietať potravu, je apatický a dokonca môže aj odpadávať či zvracať.
„Ak sa z lariev vyvinie veľké množstvo červov, ktoré sa presunú na srdce, ich prítomnosť bráni pohybu srdcovej chlopne,“ vysvetľuje Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Pri podkožnej forme sú typickými príznakmi hrčky, v ktorých sa nachádza červ. Tie sa dajú chirurgicky odstrániť.