fbpx

Na Slovensku od začiatku roka evidujú viac ako 100 prípadov kliešťovej encefalitídy. TAKTO sa dá vyhnúť nákaze

Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Erik Karits, Wikipedia

S vonkajšími teplotami narastá aj aktivita kliešťov. Kliešťová encefalitída sa najčastejšie prenáša zaklieštením. Druhý možný spôsob prenosu vírusu je prostredníctvom konzumácie nepasterizovaných mliečnych výrobkov najmä ovčieho a kozieho pôvodu. Ako sa dá tomuto ochoreniu vyhnúť, radí Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. 

Na Slovensku v tomto roku k strede (14. 8.) zaevidovali 116 prípadov kliešťovej encefalitídy. Z toho v 12 prípadoch bol potvrdený prenos vírusu cez tepelne nespracované výrobky z mlieka. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o tom informoval na svojej webovej stránke. Uviedol tiež viaceré odporučenia, ako znížiť riziko nákazy týmto ochorením.

Odborníci pripomínajú, že proti kliešťovej encefalitíde sa je možné zaočkovať, a to už od jedného roku veku.

„Základné očkovanie proti kliešťovej encefalitíde pozostáva z podania troch dávok očkovacej látky. Existuje aj zrýchlená schéma, keď sa druhá dávka podáva už dva týždne po prvej. Pred ochorením môžu čiastočne chrániť prvé dve dávky,“ ozrejmili s tým, že kompletné očkovanie ochráni minimálne tri roky. Po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou.

Na tieto zásady si dajte pozor

Riziko zaklieštenia, teda prisatia kliešťa, možno podľa úradu znížiť dodržiavaním viacerých zásad. Odporúča vyhýbať sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, teda okrajom lesov, vysokým porastom tráv či kroviam.

„V prírode noste uzavretú obuv a vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky (ideálne zakasané do nohavíc), vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte,“ priblížil. Apeluje aj na použitie repelentu. Ľudia by si mali podľa neho tiež bezprostredne po návrate domov poriadne skontrolovať pokožku. „Kliešťa ihneď opatrne odstráňte,“ dodal.

ÚVZ upozornil, že vírus kliešťovej encefalitídy sa môže prenášať aj pitím čerstvého, tepelne nespracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo zjedením výrobkov z takéhoto mlieka. „Surové ovčie alebo kozie mlieko preto treba pred konzumáciou prevariť. Syr vyrobený zo surového mlieka je potrebné aspoň opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 stupňov Celzia,“ ozrejmil.

Kliešťová encefalitída je akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Okrem infikovaných kliešťov sa môže prenášať aj niektorými potravinami. Dlhodobé následky ochorenia môžu byť rôzneho charakteru – bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie, ochrnutie, v rizikových prípadoch sa môže skončiť úmrtím.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie