Na Slovensku veria Slováci dezinformátorom a hoaxom viac, než im veria ľudia v okolitých krajinách. To, že je Rusko zodpovedné za vojnu na Ukrajine, si myslí len 40 percent Slovákov. Informovali o tom tvnoviny.sk.
Tento problém môže ohroziť celú krajinu. Problémom sú totiž podľa odborníkov hybridné hrozby, ktoré vďaka dôvere Slovákov v nepravdivé informácie môžu ohroziť celú krajinu.
Z vojny na Ukrajine obviňuje Rusko len 40 percent Slovákov. Podľa prieskumu Globsec sme posledná krajina z ôsmich stredoeurópskych krajín, ktorá v takej miere verí hoaxom.
Boj proti hoaxom
Český webový portál, ktorý má v krajine veľkú popularitu, sa rozhodol proti dezinformáciám bojovať. Využíva na to umelú inteligenciu.
Hroziacim problémom sú totiž hybridné hrozby, ktoré môžu ochromiť celú krajinu. Ide o nenápadné a podvratné aktivity, ktoré si spočiatku ani nemusíme všimnúť. Pomôcť by podľa odborníkov mohla regulácia digitálnych platforiem alebo dostatočná edukácia v oblasti mediálnej gramotnosti.
Vyjadrenie hovorkyne Bieleho domu o Ukrajine a nacizme boli sfalšované
Krátko pred ruskými oslavami pripomínajúcimi výročie porážky nacistického Nemecka 9. mája 1945 sa na sociálnych sieťach šírilo zmanipulované video s ruskými titulkami, ktoré budilo dojem, že zachytáva výmenu názorov počas tlačovej konferencie v Bielom dome. Z videa sa zdá, že hovorkyňa Biele domu vyslovila niekoľko nesprávnych výrokov o druhej svetovej vojne. Následne bolo video použité na šírenie tvrdenia, že ide o ukážku „prepisovania histórie“ zo strany Spojených štátov amerických (USA). Video však bolo upravené. Pôvodný záznam dokazuje, že výmena medzi novinárom a hovorkyňou sa týkala vojny medzi Izraelom a Hamasom. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s agentúrou AFP.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)