Na Slovensku evidujú vyšší počet otráv. Spôsobili to TIETO huby

Na snímke hubárky zbierajú hríby v lese. (Zdroj: FOTO TASR/Ján Krošlák)

Slováci v lese zbierajú okrem jedlých húb aj smrteľne jedovatú hubu. Národné toxikologické informačné centrum riešilo od septembra približne 55 prípadov, v priebehu minulého týždňa zaznamenali 10 otráv jedovatou hubou. 

Zdravotníci v priebehu minulého týždňa majú zaznamenaných 10 otráv jedovatou hubou. Jedná sa konkrétne o otravy hodvábnicou veľkou. Informuje o tom Národné toxikologické informačné centrum (NTIC).

Od septembra centrum riešilo približne 55 prípadov otravy hubami. Pre TASR to uviedla hovorkyňa NTIC Silvia Plaváčková. Tá varuje aj pred veľmi jedovatou muchotrávkou zelenou. Minulý rok sa ňou otrávilo 6 ľudí.

„Neregistrujeme, našťastie, žiadne úmrtia tento rok, ale v lete sme konzultovali otravy muchotrávkou zelenou alebo jej bielou formou,“ doplnila.

Aké sú príznaky otravy?

Medzi hlavné príznaky, ktoré uviedla aj hovorkyňa Silvia Plaváčková, patria:

  • vracanie,
  • hnačky,
  • bolesť v oblasti nadbruška.

Medzi ďalšie príznaky patria aj nadmerné potenie, nadmerné slinenie, poruchy videnia. Otrava sa môže prejaviť hneď, ale nie je to vždy tak. V niektorých prípadoch môžu prísť nevoľnosti aj na druhý deň.

V prípade, že sa otrávite hodvábnicou veľkou, príznaky nastupujú skoro okamžite. Vracanie, hnačky, bolesť v epigastriu nastupujú približne do jednej až dvoch hodín od požitia húb, uviedla Plaváčková.

Pri otrave je potrebné urýchlene vyhľadať odbornú pomoc. V prípade, že ti lekári určia podozrenie na otravu, je obsah tvojho zažívacieho traktu poslaný na testy. Určuje sa tým pôvodca otravy. Následne je potrebné dodržať detoxikačnú diétu.

V prípade otravy môžeš kontaktovať NTIC na telefónnom čísle 02/54 77 41 66. Táto služba je dostupná 24 hodín denne.

Ako vyzerá jedovatá huba?

Ako informuje portál beliana.sav.sk, hodvábnica veľká je huba, ktorá patrí medzi druh z kmeňa bazídiové huby. Odborný názov tejto huby je Entoloma sinuatum. Patrí do čeľade hodvábnikovcov.

Ide o prudko jedovatý hríb, ktorý má veľký sivý až belavý klobúčik. Lupienky sú riedke a široké 15 mm. Na začiatku krémové a pri okraji hlúbika žlté. Spodná časť huby, hlúbik, je dlhá približne 4 až 12 centimetrov a hrubá 0,5 až 3 cm. Najčastejšie sa tento hríb môže objavovať v svetlých listnatých lesoch, najmä v dubových.

Tento hríb svojou vôňou pripomína čerstvú preosiatu múku. V lesoch sa môže objavovať od mája až po september. Zberatelia si ho často mýlia s čírovnicou májovou, takzvanou májovkou, informuje o tom portál nahuby.sk.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie