Drahé oproti minulému roku neboli len služby, ale aj samotné potraviny. Podľa odborníčky sme tento rok platili viac za všetky kategórie potravín.
„Za sladké potraviny sme si priplácali 21,8 %, za zeleninu 16,2 % a za ryby a morské plody 14,1 %,“ uviedla ekonomická analytička Sadovská. Podľa odborníčky mlieko, syry vajcia, chlieb a obilniny a mäsové výrobky boli medziročne drahšie o 10,5 – 13 %. „Za ovocie sme si priplácali 6,3 %. Iba oleje a tuky boli podobne ako v júli či v auguste 2023 medziročne lacnejšie, aktuálne o – 9,6 %,“ dodala. Nealkoholické nápoje pritom zdraželi o 10,8 %.
Producenti podľa analytičky Sadovskej uvádzajú ako jeden z hlavných dôvodov vyššie ceny energií, ktoré sú dôležitým výrobným vstupom.
„Počas vlaňajšieho roka sme boli svedkami vysokej ceny ropy na svetových trhoch a následne rekordných cien pohonných látok. Nakoľko potraviny je potrebné nielen vyrobiť, ale aj do obchodov prepraviť, drahý benzín a nafta boli jedným z faktorov, ktorý prepisoval cenovky na potravinách smerom nahor,“ vysvetlila ďalej.
Ďalším faktom v prípade cenotvorby potravín je podľa odborníčky počasie. Podľa nej má dopad na stav úrody – teda na rastlinnú výrobu a následne aj na živočíšnu výrobu, t. j. na chov zvierat a to v podobe napríklad drahšieho krmiva. „Obchodníci upozorňujú už dlhší čas aj na vyššie náklady, ktoré majú spojené so zabezpečením hygienických a bezpečnostných opatrení. Potravinári zase vyššie náklady pociťujú napríklad aj kvôli ekologizácii výroby, zavádzaniu nových technológií či kvôli drahším obalovým materiálom,“ dodala.
Z analýz odborníčky to na lacnejšiu lyžovačku počas zimnej sezóny nevyzerá. Aj keď tempo zdražovania by sa malo spomaliť. „Poznáme infláciu za prvých 9 mesiacov roka 2023. Počas tohto obdobia inflácia spomalila z vyše 15 % k 8 %. Priemerný údaj za toto obdobie (9 mesiacov) bol vykázaný na úrovni 12,0 %. Očakávame, že aj v ďalších mesiacoch 2023 budeme svedkami ďalšieho spomaľovania tempa zdražovania v krajine,“ zhodnotila odborníčka pričom na záver skonštatovala, že na nízke úrovne inflácie, napríklad okolo 2 %, teda okolo inflačného cieľa eurozóny, môžeme v tomto roku určite zabudnúť.
Text: Matúš Német