fbpx

Na Slovensku dobre, na Slovensku draho. Oproti letnej sezóne lacnejšiu lyžovačku nečakajte

Zdroj: FOTO TASR/František Iván

Drahé oproti minulému roku neboli len služby, ale aj samotné potraviny. Podľa odborníčky sme tento rok platili viac za všetky kategórie potravín.

„Za sladké potraviny sme si priplácali 21,8 %, za zeleninu 16,2 % a za ryby a morské plody 14,1 %,“ uviedla ekonomická analytička Sadovská. Podľa odborníčky mlieko, syry vajcia, chlieb a obilniny a mäsové výrobky boli medziročne drahšie o 10,5 – 13 %. „Za ovocie sme si priplácali 6,3 %. Iba oleje a tuky boli podobne ako v júli či v auguste 2023 medziročne lacnejšie, aktuálne o – 9,6 %,“ dodala. Nealkoholické nápoje pritom zdraželi o 10,8 %.

Producenti podľa analytičky Sadovskej uvádzajú ako jeden z hlavných dôvodov vyššie ceny energií, ktoré sú dôležitým výrobným vstupom.

„Počas vlaňajšieho roka sme boli svedkami vysokej ceny ropy na svetových trhoch a následne rekordných cien pohonných látok. Nakoľko potraviny je potrebné nielen vyrobiť, ale aj do obchodov prepraviť, drahý benzín a nafta boli jedným z faktorov, ktorý prepisoval cenovky na potravinách smerom nahor,“ vysvetlila ďalej.

Ďalším faktom v prípade cenotvorby potravín je podľa odborníčky počasie. Podľa nej má dopad na stav úrody – teda na rastlinnú výrobu a následne aj na živočíšnu výrobu, t. j. na chov zvierat a to v podobe napríklad drahšieho krmiva. „Obchodníci upozorňujú už dlhší čas aj na vyššie náklady, ktoré majú spojené so zabezpečením hygienických a bezpečnostných opatrení. Potravinári zase vyššie náklady pociťujú napríklad aj kvôli ekologizácii výroby, zavádzaniu nových technológií či kvôli drahším obalovým materiálom,“ dodala.

Z analýz odborníčky to na lacnejšiu lyžovačku počas zimnej sezóny nevyzerá. Aj keď tempo zdražovania by sa malo spomaliť.  „Poznáme infláciu za prvých 9 mesiacov roka 2023. Počas tohto obdobia inflácia spomalila z vyše 15 % k 8 %. Priemerný údaj za toto obdobie (9 mesiacov) bol vykázaný na úrovni 12,0 %. Očakávame, že aj v ďalších mesiacoch 2023 budeme svedkami ďalšieho spomaľovania tempa zdražovania v krajine,“ zhodnotila odborníčka pričom na záver skonštatovala, že na nízke úrovne inflácie, napríklad okolo 2 %, teda okolo inflačného cieľa eurozóny, môžeme v tomto roku určite zabudnúť.

Text: Matúš Német

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie