Na Slovensku bol prijatý zákon, ktorý núti nespokojných lekárov pracovať

Reklama
Na snímke plénum počas hlasovania a minister zdravotníctva SR Kamil Šaško na 23. schôdzi NRSR v Bratislave 11. decembra 2024. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

Slovenský parlament v stredu schválil zákon, ktorý núti nemocničných lekárov pracovať pod hrozbou väzenia, ak podajú výpoveď pre spor s vládou. Viac ako 3 000 nemocničných lekárov v celej krajine podalo výpoveď.

Kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti bude považovaná za mimoriadnu udalosť. Počas tejto situácie budú zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť. Tento krok vyplýva z návrhu legislatívy týkajúcej sa opatrení na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý v stredu (11.12.) schválilo plénum Národnej rady (NR) SR. Za návrh hlasovalo 74 poslancov, proti bolo 70 a dvaja sa zdržali hlasovania, píše TASR.

Lekári podali výpovede, pretože kabinet premiéra Roberta Fica (Smer) v rámci konsolidačných opatrení bez súhlasu odborov zaviedol škrty v plánovanom zvyšovaní platov zdravotníckych pracovníkov.

Zákon, ktorý má lekárov prinútiť pracovať, podporili poslanci strán vládnej koalície Smer, Hlas a Slovenská národná strana. Opozícia sa postavila proti nemu a varovala, že hlavnými porazenými v spore budú pacienti. Lekárske odborové združenie už vopred upozornilo, že zákon nebude v praxi fungovať.

Schválený zákon predpokladá možnosť vyhlásiť núdzový stav z dôvodu kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Tá by mohla byť vyhlásená maximálne na 60 dní s možnosťou predĺženia na rovnaké obdobie. Výpovedná lehota by uplynula až v deň zrušenia núdzového stavu.

„Kritickou nedostupnosťou ústavnej starostlivosti sa rozumie taká situácia, keď poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti nie sú schopní zabezpečiť dostupnosť adekvátnej zdravotnej starostlivosti, pričom táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle. (…) Mimoriadnu situáciu vyvolanú s danou mimoriadnou udalosťou možno vyhlásiť najviac na 60 dní a predĺžiť najviac o ďalších 60 dní,“ vysvetlil rezort zdravotníctva, ktorý stojí za touto úpravou.

Podľa TASR je mimoriadna situácia v zákone definovaná ako „prerušenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, keď poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti nemôžu poskytovať zdravotnú starostlivosť v rozsahu, kvalite a čase potrebnom na ochranu života a zdravia alebo na zabránenie vzniku závažných škôd na zdraví“. Ak by takáto situácia nastala, výpovede lekárov by nenadobudli účinnosť. Štát chce týmto spôsobom zabezpečiť, aby bol v nemocniciach dostatok lekárov.

Rezort túto úpravu odôvodnil snahou o ochranu verejného zdravia na území SR, ochranu zdravotníckeho systému a prevenciu zásahov do iných práv a slobôd osôb. „Štát v súčasnosti nemá dostatočne široké a vhodné možnosti na dosiahnutie týchto cieľov, pretože neexistuje iný, rovnako účinný spôsob, ktorý by menej zasahoval do základných práv a slobôd, a zároveň viedol k dosiahnutiu všetkých legitímnych cieľov,“ uviedlo ministerstvo. Legislatíva by mala nadobudnúť účinnosť dňom jej vyhlásenia.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) odôvodnil predloženie návrhu zákona hrozbou kolapsu nemocníc začiatkom roka 2025, keďže výpovedná lehota lekárom uplynie koncom roka 2024. „Nikto nechce nikoho zavrieť do väzenia. Na dohodu sú však potrební dvaja,“ povedal minister lekárskym odborom.

Návrh počíta aj so zavedením nových trestných činov, ktoré budú postihovať vyhýbanie sa a odmietanie zdravotnej starostlivosti v núdzových situáciách. Bezúhonnosť je podmienkou na vydanie licencie na výkon lekárskeho povolania na Slovensku.

Slovenskí lekári podali hromadné výpovede aj v roku 2011 za vlády premiérky Ivety Radičovej, čo viedlo k vyhláseniu núdzového stavu. V slovenských nemocniciach vtedy asistovalo tridsať českých vojenských lekárov. Predminulý rok lekári tiež využili svoje výpovede, aby donútili vtedajšiu vládu zvýšiť im platy a prisľúbili ďalšie opatrenia v zdravotníctve.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie