Na slnku hrozí spálenie aj psom. Ako ochrániť svojich domácich miláčikov?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/freepik)

Slnko neláka iba ľudí, ale tiež zvieratá vrátane psov. Hrozia im však rovnaké nebezpečenstvá.

Rovnako sa ale môžu na slnku spáliť a ochorieť rakovinou kože, píše portál novinky.cz. Pokiaľ sú na slnku príliš dlhú dobu, hrozí im tiež úpal či úpal. Ako by sme mali svojich domácich miláčikov chrániť? Jedným z najväčších nebezpečenstva pre psov je úpal, keď vnútorná teplota tela stúpne v dôsledku vonkajšieho tepla až nad 39,2 stupňa Celzia. Ďalším rizikom spojeným s pobytom na slnku je spálenie. Platí to najmä u plemien psov so zle pigmentovanou kožou, ružovým ňufákom, špicatými sluchami alebo riedkou srsťou.

Nebezpečenstvo sa tiež skrýva v chôdzi po rozpálenom chodníku, pretože si pes môže labky popáliť. „Ak je chodník príliš horúci na to, aby sme naň mohli položiť chrbát ruky na viac ako päť sekúnd, je príliš horúci aj pre labky psa,“ povedala pre Daily Mail veterinárka Anna Foremanová.

Podľa doktorky Foremanovej vyzerá psia spálenina od slnka podobne ako tá ľudská. Ide teda o ružovú až červenú pokožku, na ktorej sa môžu objaviť aj pľuzgiere. Pokiaľ je spálenie vidieť na prvý pohľad, vždy je lepšie okamžite navštíviť veterinára. Ako prvá pomoc je dobré oblasť ochladzovať studenou vodou, ktorá poskytuje značnú úľavu od bolesti.

Medzi niekoľko základných rád, ako ušetriť psom zdravotné problémy patrí najmä rozumný čas venčenia. Psy je lepšie venčiť v chladnejšom počasí skoro ráno pred ôsmou hodinou alebo večer po dvadsiatej hodine. Na dlhšie prechádzky je vhodné chodiť pri teplotách do 20 °C.

Obézne, veľké alebo bezsrsté plemená by mali byť počas horúceho počasia starostlivo sledované, rovnako ako tie, ktoré trpia inými zdravotnými problémami. Pri venčení akéhokoľvek zvieraťa pri teplotách nad 24 stupňov Celzia treba dbať na mimoriadnu opatrnosť, pretože hrozí úpal. Dôležité je tiež kontrolovať teplotu chodníka a so psami chodiť v teplejšom počasí skôr mimo cesty a asfaltovej cesty.

V teplom počasí by mal mať pes neustále k dispozícii misku s čerstvou vodou a tienisté miesto, kam sa môže ukryť, pokiaľ je mu príliš veľké horúco. Prospieť mu môže aj chladivá podložka. Psy s dýchacími problémami, ako sú mopslíci, francúzski buldoci a shih-tzu, alebo tí, ktorí trpia respiračnými problémami, by nemali mať vôbec dovolené ležať na slnku. Potreba dýchať, aby sa ochladili, môže zaťažovať už aj tak narušené dýchacie cesty.

Dôležité je tiež sledovať teplotu prostredia zvierat umiestnených vonku vo výbehoch – uzavreté priestory môžu byť pri priamom slnečnom žiarení ešte teplejšie ako teplota vzduchu. Najväčším a častým nebezpečenstvom pre psa je pobyt v rozpálenom a uzavretom aute.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie