Slovensko 2035 ako smetisko. Na skládkach stále končia milióny ton odpadu, čo s tým robí štát?

Reklama
Zdroj: FOTO TASR/Dano Veselský, Erika Ďurčová

Za veľmi aktuálny krokom smerom k znižovaniu kapacít smetísk považuje rezort životného prostredia návrh „riadneho predbežného stanoviska k Návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení smernica 2008/98/ES o odpade“. Návrh sa zameriava na zlepšenie nakladania s textilným odpadom, uprednostňovanie predchádzania vzniku textilného odpadu, prípravy na opätovné použitie textílií a ich recykláciu.

Za cieľ si kladie napĺňanie zásady „znečisťovateľ platí“ prostredníctvom systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov. „Druhou oblasťou je potravinový odpad. Návrh stanovuje zodpovednosť členských štátov za zrýchlenie znižovania objemu potravinového odpadu v celom dodávateľskom reťazci a v domácnostiach ako aj zabezpečenie prijatia prostriedkov, ktorými  budú členské štáty smerovať k znižovaniu objemu potravinového odpadu,“ uviedol hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.

V rámci otázky, prečo len 9 % odpadu dokážeme na Slovensku zhodnotiť na teplo a inú energiu, poukázalo ministerstvo na fakt, že energetické zhodnocovanie odpadov by malo byť doplnením vyšších priečok hierarchie odpadového hospodárstva. „Dôraz sa má klásť na predchádzanie vzniku odpadu, opätovné použitie, prípravu na opätovné použitie a recykláciu odpadu,“ povedal hovorca.

Ministerstvo preto prioritne podporuje a presadzuje a opatrenia, ktorými možno odkloniť zo skládok čo najväčšie možné množstvo odpadov, s ktorými je možné nakladať v rámci vyšších priečok hierarchie odpadového hospodárstva. Aj preto sa podľa Ferenčáka plánuje v blízkej budúcnosti  zaviesť povinný množstvový zber zmesového odpadu a poskytovanie kompostovateľných vreciek na balenie potravín. „Podľa štúdie Inštitútu environmentálnej politiky Ako von zo smetiska presahujú plánované zámery budovania zariadení pre energetické využitie odpadu potreby Slovenska. Nadkapacity energetického využitia odpadu vytvárajú závislosť krajiny na produkcii odpadu, ako aj dovoze a zároveň brzdia rast recyklácie,“ dodal hovorca.

Text: Matúš Német

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie