Odborníci na odpadové hospodárstvo vidia problém v tom, že kapacity na zhodnotenie odpadu nebudú postačujúce. Vychádzajú zo skutočnosti, že napríklad v roku 2021 bolo na recykláciu určených 1,3 milióna ton komunálneho odpadu. V cieľovom roku tak bude na recykláciu pripravených 2 milióny ton smetí.
Lenže v súčasnosti sú kapacity na recykláciu vybraných druhov odpadu len na úrovni približne 460-tisíc ton. „Je evidentné, že do roku 2035 bude potrebné dobudovať ďalšie zariadenia na materiálové zhodnotenie komunálneho odpadu ako sú napríklad recyklačné linky na plasty, textil, ale aj pre kovy,“ dodávajú odborníci z Bielej knihy hospodárstva.
Znepokojivé čísla odborníkov sme predostreli ministerstvu životného prostredia. „Od 30. júna 2022 je v platnosti novela zákona o odpadoch, vďaka ktorej majú stavebníci povinnosť opätovne použiť, respektíve recyklovať minimálne 70 % (hmotnosti) stavebného odpadu a odpadu z demolácií pri stavbách s rozlohou nad 300 m2. Pred zavedením tejto povinnosti patrilo Slovensko v recyklácii stavebných odpadov k najhorším krajinám v rámci Európskej únie,“ odpovedal hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák na otázku, aké kroky podnikol rezort na zamedzenie zväčšovania skládok na Slovensku.
Za dôležitý krok smerom k zhodnocovaniu odpadu hodnotí Ferenčák aj zavedenie triedeného zberu kuchynského odpadu od 1. januára 2021 a donáškovej vzdialenosti od 1. januára 2022. „Od januára 2023 bola zavedená donášková vzdialenosť pre papier, plasty, obaly z kovu, kompozitné obaly na báze lepenky a sklo. Od 1. januára 2023 nesmú orgány štátnej správy obstarávať kúpu nápojov v jednorazových obaloch,“ uviedol hovorca, pričom dodal, že od rovnakého termínu sa zaviedol zákaz zneškodňovať skládkovaním biologicky rozložiteľný odpad z veľkoobchodu, maloobchodu a distribúcie.
Ministerstvo rovnako plánuje zaviesť povinnosť poskytovať kompostovateľné náhrady ľahkých plastových tašiek, povinnosť množstvového zberu v obciach a intenzívne pracuje aj na príprave zavedenia povinnosti triedeného zberu textilného odpadu od 1. januára 2025.
Veľké pozitívum vidí ministerstvo v zavedení zálohovania jednorazových nápojových obalov. „Od začiatku zálohovania sa do systému zálohovania vrátilo už 1,7 miliardy nápojových obalov. V prvom roku sa očakávala návratnosť nápojových obalov na úrovni 60 %. Návratnosť napokon dosiahla úroveň približne 70 %. Pre rok 2023 bol cieľ návratnosti stanovený na 80 %. V prvom polroku tohto roka dosiahla návratnosť 88 %,“ uviedol hovorca, podľa ktorého ministerstvo aktuálne neplánuje rozširovanie systému zálohovania na ďalšie druhy plastových obalov. Do budúcnosti však takúto možnosť nevylučuje.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)