Majú problém aj s požiadavkou, že by sa nanovo malo viac sledovať, či zvieratá netrpia v horúčave. Pri teplotách medzi 25 a 30 stupňami Celzia by mali byť povoľované cesty iba na krátke vzdialenosti s dobou trvania do ôsmich hodín. Pokiaľ ortuť teplomera ukáže viac ako 30°C, mala by byť preprava umožnená iba v nočných hodinách.
Lenže podľa chovateľov zatiaľ nie je vôbec jasné, kto by mal tieto údaje sledovať. „Chápeme potrebu chrániť zvieratá proti extrémnym teplotám, ale nejasné pravidlá umožňujúce niekoľko rôznych výkladov ochrane zvierat počas prepravy nepomôžu,“ dodávajú.
Pre české poľnohospodárstvo je preprava živého hovädzieho dobytka pomerne dôležitá, len vlani sa z Česka vyviezol živý dobytok v hodnote 5,2 miliardy korún. Medziročne išlo o zvýšenie skoro o pätinu.
Pravidlá pre prepravu riešia aj chovatelia ošípaných, pretože pre nich by sa musela zvyšovať transportná plocha, u prasiatok napríklad na dvojnásobok. „Spochybňujeme celú myšlienku toho, že čím väčší priestor pri preprave, tým lepší welfare. Podľa skúseností je teraz stanovená plocha veľmi vhodne nastavená. Pokiaľ sa dnes z technických dôvodov prepravuje menší počet zvierat, a majú teda väčšiu plochu, vedie to k problémom a často aj k zraneniam,“ tvrdí riaditeľ Zväzu chovateľov ošípaných Jan Stibal.
Podľa agrárneho analytika Petra Havla nie je isté, že nové pravidlá Únie schvália. „Ten proces je v EÚ pomerne dlhý a je tu množstvo opravných mechanizmov. (…) Navyše sa očakáva, že zloženie Európskeho parlamentu po voľbách v budúcom roku bude iné a nebude také zelené,“ upozorňuje. Podľa neho by nové príkazy znamenali hlavne obmedzenie obchodu vo vnútri EÚ.
Naopak aktivisti z Compassion in World Farming upozorňujú, že návrh nijako výrazne neznižuje utrpenie zvierat pri preprave. Ideálne by podľa vedúcej CIWF Česko Romany Šonkovej bolo zakázať vývoz živých zvierat mimo EÚ úplne. „Návrh o preprave zvierat síce ukazuje určitú snahu zlepšiť pravidlá ochrany zvierat, ale je to premárnená príležitosť,“ konštatuje.