K dnešnému dňu, 30. októbra, podalo výpoveď 46 zo 195 lekárov pôsobiacich v oravských nemocniciach. Závažná situácia postihla najmä kľúčové oddelenia.
V nemocnici v Trstenej odovzdalo výpoveď sedem lekárov z odborov chirurgia a psychiatria, zatiaľ čo v dolnokubínskej nemocnici sa k tomuto kroku rozhodlo 39 lekárov z celkového počtu 103, pričom ide o oddelenia ako rádiológia, interné, detské, anesteziológia a neurológia, informoval portál MY Orava.
Napriek odchodu lekárov prebiehajú rokovania
„Sú vo výpovednej lehote, ale budeme s nimi pokračovať v rokovaniach,“ uviedla Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja. „Všetko bude závisieť od dohody, ktorú dosiahne Lekárske odborové združenie s vládou. Podľa toho sa zariadime aj my.“
Oravskí lekári podľa Pekarčíkovej vyjadrujú podporu výhradám, ktoré prednieslo Lekárske odborové združenie pod vedením Petra Visolajského. Ich hlavné požiadavky sa týkajú dodržiavania Zákonníka práce a memoranda, ktoré bolo podpísané s vládou v roku 2022.
Lekárom plynie dvojmesačná výpovedná lehota, a tak v januári môžu už nenastúpiť do zamestnania. Zaujímavé je, že výpovede podali len lekári, pričom iní zamestnanci sa k nim nepripojili.
Námestovská poliklinika zatiaľ neeviduje žiadne žiadosti o ukončenie pracovného pomeru. „Poskytujeme len ambulantnú starostlivosť,“ uviedla riaditeľka polikliniky Mária Šišková.
K protestu sa pridali aj lekári z nemocnice v Liptovskom Mikuláši, kde podalo výpoveď 58 lekárov.
Kľúčové lekárske oddelenia sú ohrozené
Silvia Pekarčíková poznamenala, že v porovnaní s predchádzajúcou situáciou pred dvoma rokmi, keď výpovede podali len lekári z Dolného Kubína, sa tentoraz zapojili aj špecialisti z Hornooravskej nemocnice.
„Je mi ľúto, že aj v našej nemocnici sa ocitli v takejto situácii,“ povedal Marian Tholt, riaditeľ nemocnice v Trstenej. „Chcem upokojiť verejnosť, že sa snažíme zabezpečiť pacientom potrebnú zdravotnú starostlivosť.“
Podobne reagoval aj riaditeľ dolnokubínskej nemocnice Jozef Mintál: „Stretol som sa s primármi jednotlivých oddelení a v pokojnej atmosfére sme diskutovali o súčasnej situácii v zdravotníctve.“
Pekarčíková si všimla, že väčšina z viac ako dvetisíc výpovedí pochádza od lekárov z väčších slovenských nemocníc. „V našich zariadeniach ich nie je toľko, čo naznačuje, že možno chcú podporiť svojich kolegov,“ dodala. Zdôraznila, že požiadavky lekárov nezahŕňajú len zvýšenie platov, ale aj riešenie nadčasov a podmienok pre atestačných lekárov.
Ak sa odborári nedohodnú s vládou, mohlo by to ohroziť predovšetkým kľúčové lekárske oddelenia v regióne.
„Máme pripravený alternatívny plán, ak by sa situácia zhoršila. Avšak zatiaľ je predčasné nad ním uvažovať, kým nepoznáme výsledok rokovaní medzi odborármi a vládou,“ uzavrela Pekarčíková.