fbpx

Na obzore je prvý dolárový bilionár. Svet by sa ho mohol dočkať do desiatich rokov

Mark Zuckerberg, Elon Musk. FOTO: AP/ Mark Zuckerberg/ Facebook

Mzdy takmer 800 miliónov zamestnancov v posledných dvoch rokoch neudržali krok s infláciou. Zamestnanci tak za posledné dva roky prišli o 1,5 bilióna dolárov, čo zodpovedá takmer 25-dňovej strate mzdy každého pracovníka.

Rozbite monopoly, žiada Oxfam

Analýza Oxfamu tiež zistila, že z 1 600 najväčších firiem na svete sa ich iba 0,4 percenta zaviazalo vyplácať pracovníkom mzdu, ktorá by bola dostatočná na zabezpečenie ich základných životných nákladov, aby nemuseli žiť v chudobe, a podporovať túto mzdu aj vo svojich hodnotových reťazcoch. Žene pracujúce v zdravotníctve a sociálnom sektore by trvalo 1 200 rokov, kým by si zarobila toľko, koľko si priemerne zarobí generálny riaditeľ stovky najväčších spoločností z rebríčka Fortune za rok.

Oxfam preto vyzval vlády, aby obmedzili moc firiem tým, že rozbijú monopoly, zavedú daň z nadmerného zisku a bohatstva a podporia alternatívy k akcionárskej kontrole, ako sú formy zamestnaneckého vlastníctva, uvádza iDNES.cz. 

„S istotou vieme, že dnešný extrémny systém akcionárskeho kapitalizmu, ktorý uprednostňuje stále rastúce zisky bohatých akcionárov pred všetkými ostatnými cieľmi, je hnacou silou nerovnosti,“ uviedol vedúci oddelenia pre politiku nerovnosti Oxfamu Max Lawson. Správa Oxfam vychádza z údajov od Medzinárodnej organizácie práce (ILO), Svetovej banky (SB) a rebríčka miliardárov zostavovaného časopisom Forbes.

Nad ekonómami sa vznáša Trumpov prízrak

Podľa výsledkov prieskumu medzi poprednými ekonómami, ktorý sa každoročne vykonáva pred zasadnutím Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose , panujú obavy, že svetovú ekonomiku čaká rok s horšími vyhliadkami na rast. A tiež s neistotou prameniacou z geopolitických sporov, prísnych podmienok financovania a zásadných dopadov umelej inteligencie (AI).

A do toho ako nebezpečne rušivý element vstupuje aj výrazný politický vplyv na globálnu politiku. Svetoví ekonomickí lídri netaja nervozitu nad možným návratom Donalda Trumpa do Bieleho domu. Varujú, že pravdepodobný republikánsky kandidát, ktorý s prehľadom vyhral prvú nominačnú bitku v štáte Iowa, sa bude správať ešte „antiglobálnejšie“ ako za svoje vlády v rokoch 2017 až 2021.

„Ak sa máme poučiť z histórie, ak sa pozrieme na spôsob, akým viedol prvé štyri roky svojho mandátu, zjavne predstavuje hrozbu,“ podotkla minulý štvrtok v nezvyčajne otvorenom rozhovore vo francúzskej televízii šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová.

Americký republikánsky senátor James David Vance známy svojimi investíciami do rizikového kapitálu si myslí, že globálna elita by sa ho báť mala. „Ak si Trump za niečím stojí, potom si myslím, že je to odmietnutie ich ideológie a materiálnych výhod, ktoré z toho plynú,“ povedal webu Politico . Ten na začiatku konferencie v Davose hovorí o Trumpovom prízraku, ktorý teraz jej účastníkov prenasleduje.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie