fbpx

Na Marse sa obývateľné prostredia „môžu teraz nachádzať HLBOKO pod zemou“

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay.com

Prof. Manga dodal, že voda je „najdôležitejšou molekulou, ktorá ovplyvňuje vývoj planéty“. Tento nález podľa neho odpovedá na veľkú otázku „kam sa všetka voda z Marsu podela?“.

Štúdie povrchu Marsu – s jeho kanálmi a vlnkami – ukazujú, že v dávnych dobách sa na planéte nachádzali rieky a jazerá. Ale počas posledných troch miliárd rokov je Mars púšťou.

Časť tejto vody sa stratila do vesmíru, keď Mars prišiel o svoju atmosféru. Ale, ako povedal prof. Manga, „veľká časť našej vody je pod zemou a nie je dôvod, prečo by to tak nemohlo byť aj na Marse“. Sonda Insight dokázala zaznamenať údaje iba priamo z kôry pod sebou, ale výskumníci predpokladajú, že podobné rezervoáre budú po celej planéte. Ak je to tak, odhadujú, že na Marse je dostatok tekutej vody na vytvorenie vrstvy na povrchu hlbokej viac ako pol míle.

Napriek tomu však vedci upozorňujú, že poloha tohto marsovského podzemného vodného zdroja nie je dobrá správa pre miliardárov s plánmi na kolonizáciu Marsu, ktorí by chceli čerpať túto vodu. „Je uschovaná v hĺbke 10 až 20 km v kôre,“ vysvetlil prof. Manga. „Vyvŕtať dieru 10 km hlbokú na Marse – aj pre [Elona] Muska – by bolo ťažké,“ povedal pre BBC News.

Objav by mohol tiež poukázať na ďalší cieľ pre pokračujúce hľadanie dôkazov o živote na Marse. „Bez tekutej vody neexistuje život,“ povedal prof. Manga. „Takže ak existujú obývateľné prostredia na Marse, môžu sa teraz nachádzať hlboko pod zemou.“

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie