Najviac si vedia prilepšiť anketári, a to až 12,50 eura na hodinu. Mnohí študenti pracujú aj ako brigádnici na letnom kúpalisku, kde sa mzdy pohybujú od 6,50 eura na hodinu až do osem eur.
Študentov lákajú aj pracovné ponuky v zahraničí. „Práca v cudzine prináša nielen finančný prospech, ale aj možnosť zdokonaliť si jazykové zručnosti, spoznať novú kultúru a získať medzinárodné kontakty. Tieto skúsenosti sú vysoko hodnotené zamestnávateľmi a môžu otvoriť dvere k atraktívnym pracovným príležitostiam v budúcnosti,“ spresnila Tešla.
Doplnila, že za hranicami si môžu brigádnici prilepšiť v priemere o desať až 15 eur na hodinu, čo je oproti Slovensku takmer trojnásobok. Najviac brigád je dostupných v Nemecku a Holandsku, ale rôzne ponuky sú aj v Grécku, vo Fínsku, v Chorvátsku alebo Česku. Firmy podľa Tešly najčastejšie hľadajú skladníkov, čašníkov, zberačov, animátorov voľného času, ale aj pracovníkov v poľnohospodárstve a na výletných lodiach.
Zároveň upozornila, že nie všetky brigády uverejnené na pracovných portáloch sú vhodné pre študentov a týka sa to rovnako Slovenska aj zahraničia. Niektoré z nich podľa nej môžu byť fyzicky náročné, vyžadovať vodičský preukaz alebo prinášať zdravotné riziká.
„Preto je kľúčové, aby študenti a ich rodičia dôkladne zvážili ponuky a vyberali si také brigády, ktoré sú nielen prínosné, ale aj bezpečné a primerané ich schopnostiam a potrebám. Mzda by nemala byť jediným faktorom, podľa ktorého si budú vyberať prácu na leto,“ uzavrela.