fbpx

Na kúpanie v TÝCHTO lokalitách radšej zabudni. Hygienici upozorňujú na nevyhovujúcu kvalitu vody

Na snímke sa návštevníci kúpu v rekreačnej oblasti pri vodnej nádrži Bukovec v okrese Košice-okolie. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/František Iván

Kvalitu vôd na kúpanie v prírodných a umelých kúpaliskách pravidelne monitoruje Úrad verejného zdravotníctva SR. Ten aktuálne vydal ďalšie stanovisko k plochám, na ktorých je kúpanie vyhovujúce, a kde by si naopak vodu mal obchádzať.

V 29. týždni malo povolenie na prevádzku 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. Funguje aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou. Vyhovujúcu kvalitu vody zistili na 68 vodných plochách, píše sa v aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk na portáli ÚVZ SR.

V bazénoch, v ktorých boli zistené nedostatky v kvalite vody na kúpanie, prevádzkovatelia vykonali opatrenia na obnovenie kvality vody na kúpanie. Či prevádzkovatelia dodržali pokyny, overí až nasledujúci kontrolný odber.

Povolenie na prevádzku malo na konci 29. týždňa 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. Zdroj: ÚVZSR

Na Slovensku nájdeme tiež lokality v prírode, kde pre nevyhovujúcu kvalitu vody odborníci neodporúčajú kúpanie. Ide o lokality:

  • Nitrianske Rudno,
  • Ružín – prítoky (prítok Hornádu),
  • vodná nádrž (VN) Duchonka,
  • Laborec Humenné.

Na Štrkovisku Čaňa zistili hygienici premnoženie cyanobaktérií, vrátane nevyhovujúcej biologickej kvality vody na kúpanie. Na vodnej nádrži Ružín, Ružín – prítoky (prítok Hnilca) a rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín-Stráže boli namerané prekročené limitné hodnoty ukazovateľa chlorofyl-a. Pre kúpajúcich to môže predstavovať zdravotné riziko.

Osvieženie na ďalších vodných plochách zakázané nie je, ale z dôvodu zníženej priehľadnosti sa kúpanie neodporúča. Ide o VN Lipovina – Bátovce, Jazero Krpáčovo, Horná Lehota a VN Tajch a Nová Baňa, kde nebola tiež dodržaná odporúčaná hodnota pre ukazovateľ farba.

V týchto prípadoch ide podľa hygienikov o zdravotne nevýznamné ukazovatele, ktoré vyšetrujú nad rámec povinných platných ukazovateľov kvality vody na kúpanie. „V týchto lokalitách je naďalej umožnené rekreačné kúpanie, avšak so zvýšenou opatrnosťou,“ podotýka ÚVZ SR.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie