Kvalitu vôd na kúpanie v prírodných a umelých kúpaliskách pravidelne monitoruje Úrad verejného zdravotníctva SR. Ten aktuálne vydal ďalšie stanovisko k plochám, na ktorých je kúpanie vyhovujúce, a kde by si naopak vodu mal obchádzať.
V 29. týždni malo povolenie na prevádzku 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. Funguje aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou. Vyhovujúcu kvalitu vody zistili na 68 vodných plochách, píše sa v aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk na portáli ÚVZ SR.
V bazénoch, v ktorých boli zistené nedostatky v kvalite vody na kúpanie, prevádzkovatelia vykonali opatrenia na obnovenie kvality vody na kúpanie. Či prevádzkovatelia dodržali pokyny, overí až nasledujúci kontrolný odber.
Na Slovensku nájdeme tiež lokality v prírode, kde pre nevyhovujúcu kvalitu vody odborníci neodporúčajú kúpanie. Ide o lokality:
- Nitrianske Rudno,
- Ružín – prítoky (prítok Hornádu),
- vodná nádrž (VN) Duchonka,
- Laborec Humenné.
Na Štrkovisku Čaňa zistili hygienici premnoženie cyanobaktérií, vrátane nevyhovujúcej biologickej kvality vody na kúpanie. Na vodnej nádrži Ružín, Ružín – prítoky (prítok Hnilca) a rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín-Stráže boli namerané prekročené limitné hodnoty ukazovateľa chlorofyl-a. Pre kúpajúcich to môže predstavovať zdravotné riziko.
Osvieženie na ďalších vodných plochách zakázané nie je, ale z dôvodu zníženej priehľadnosti sa kúpanie neodporúča. Ide o VN Lipovina – Bátovce, Jazero Krpáčovo, Horná Lehota a VN Tajch a Nová Baňa, kde nebola tiež dodržaná odporúčaná hodnota pre ukazovateľ farba.
V týchto prípadoch ide podľa hygienikov o zdravotne nevýznamné ukazovatele, ktoré vyšetrujú nad rámec povinných platných ukazovateľov kvality vody na kúpanie. „V týchto lokalitách je naďalej umožnené rekreačné kúpanie, avšak so zvýšenou opatrnosťou,“ podotýka ÚVZ SR.