Islandské úrady v stredu vyhlásili, že v prípade vulkanickej erupcie, ktorá už niekoľko týždňov hrozí pri meste Grindavík, zvažujú jeho ochranu pumpovaním vody na lávu. TASR správu prebrala od agentúry AFP.
Voda má poslúžiť na ochladenie a odklonenie prúdu lávy od mesta s približne 4000 obyvateľmi ležiacom na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu.
Úrady civilnej ochrany a európski experti posúdia možnosť schladenia lávy pumpovaním veľkého objemu vody, aby zaistili ochranu mesta Grindavík a dôležitej infraštruktúry, informoval médiá vedúci islandského Úradu civilnej ochrany a krízového manažmentu Vidir Reynisson.
Tento spôsob ochrany sa osvedčil už v roku 1973 na ostrove Heimaey. Miestnych obyvateľov na svitaní prekvapila trhlina, ktorá sa otvorila iba 150 metrov od centra mesta, no i napriek tomu sa im pomocou prúdov vody podarilo lávu spomaliť a usmerniť jej tok.
Úrady evakuovali Grindavík 11. novembra po tom, ako presuny magmy pod povrchom vyvolali stovky zemetrasení. Takéto otrasy pôdy sú často varovaním pred blížiacou sa vulkanickou erupciou. Na Islande zároveň pracujú aj na zlepšení zabezpečenia geotermálnej elektrárne Svartsengi, ktorú by láva mohla tiež zasiahnuť. Elektráreň dodáva elektrickú energiu pre približne 30.000 obyvateľov polostrova Reykjanes.
Pôvodný článok, ktorý vyšiel 18. 11. 2023 o 11:12: K erupcii roztavenej horniny z magmatického tunela na juhozápade Islandu zrejme príde v nasledujúcich dňoch, domnieva sa islandská meteorologické služba. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.
Ide o najpravdepodobnejší scenár, uviedla pre rozhlasovú stanicu RUV v piatok šéfka sopečného oddelenia islandskej meteorologickej služby Kristín Jónsdóttirová.
Podľa islandského geofyzika Benedikta Ófeigssona je možné pozorovať jasné znaky, že magmatický tunel pod polostrovom Reykjanes sa rozširuje.
Meteorologická služba zaznamenala totiž v piatok množstvo zemetrasení a postupuje aj deformácia zemského povrchu, aj keď tá sa o niečo spomalila, uviedla RUV.
Neďaleko elektrárne Svartsengi severne od evakuované mestečka Grindavík bol v ovzduší nameraný plyn, ktorý naznačuje prítomnosť magmy.
Grindavík leží na juhozápade Islandu približne 40 kilometrov od metropoly Rejkyjavík a už niekoľko dní pre neho platia vysoké výstrahy varujúce pred erupciou. Pred týždňom z mestečka evakuovali približne 3700 obyvateľov, pretože sa popod neho tiahne 15 kilometrov dlhý magmatický tunel. Vulkanická aktivita tiež viedla k uzatvoreniu neďalekej Modrej lagúny, jeden z najznámejších turistických atrakcií Islandu.
Po silných zemetraseniach oblasť evakuovali
Islandské úrady evakuovali mesto Grindavík po stovkách otrasov, ktoré vyvolali obavy zo sopečného výbuchu. Mesto sa nachádza neďaleko metropoly Reykjavík a má približne 4000 obyvateľov. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
Island vyhlásil núdzový stav po tom, ako sa na polostrove Reykjanes, nachádzajúcom sa v juhozápadnej časti krajiny, vyskytla séria silných zemetrasení, ktoré by mohli byť predzvesťou sopečného výbuchu v oblasti Sundhnjukagigar, približne tri kilometre severne od Grindavíku.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)