Na Hornej Nitre pokračuje zatváranie podnikov s dlhoročnou históriou.
Na Hornej Nitre pokračuje trend so zatváraním podnikov. Ako sme v uplynulých dňoch informovali, dlhoročný dánsky producent obuvi Ecco nečakane oznámil, že v lete definitívne ukončí výrobu vo svojom závode v Martine, kde funguje už od roku 1998.
Rozhodnutie sa dotkne až 650 zamestnancov. Aj keď firma tvrdí, že ide o nevyhnutný krok v reakcii na globálne ekonomické výzvy, pre mnohých ide o šokujúcu správu, ktorá ukončuje jednu významnú éru slovenského priemyslu.
Cieľom tejto zmeny je prispôsobiť produkciu aktuálnym potrebám trhu a zabezpečiť efektívnejšie fungovanie celej siete výrobných závodov.
Zatváranie na Hornej Nitre
Ďalšou fabrikou, ktorá ohlásila ukončenie výroby, je firma Lowa, ktorá sa zaoberá výrobou športových topánok, plánuje do konca augusta zavrieť svoju fabriku v Handlovej.
Značku Lowa obľubujú najmä milovníci prírody. Patrí totiž medzi najznámejších výrobcov outdoorovej obuvi na svete. Jej história pritom siaha až do roku 1923, kedy vznikla v mestečku Jetzendorf severne od Mníchova.
Na Slovensku má spoločnosť štyri fabriky – v Bošanoch, Nitrianskom Pravne, Klenovci a Handlovej. Vyrába v nich približne 52-tisíc párov topánok týždenne.
Spoločnosť neupresnila, koľkých zamestnancov sa toto rozhodnutie dotkne. Dodala len, že „v úzkej spolupráci s partnermi aktívne pracuje na zabezpečení čo najlepšej podpory pre dotknutých zamestnancov vrátane príležitostí na presun do iných pozícií a zodpovedného prechodného procesu s rešpektom k pracovníkom“.
Vysoké náklady na slovenského zamestnanca
K Handlovej sa čoskoro pridá podnik v Partizánskom. Ako informuje STVR, koncom septembra skončí výroba plastových ochranné výrobkov, kovových rukavíc, textilných a kožených častí ochranných výrobkov, skiel pre ochranné výrobky a obuv.
Americká spoločnosť Honeywell pred piatimi rokmi poskytovala prácu pre viac než 500 zamestnancov, do dnešného dňa sa počet zúžil iba na niekoľko desiatok. Spoločnosť zníži produkciu na nulu postupne.
„Neevidujeme od začiatku roka 2025 nahlásené predmetné hromadné prepúšťanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Partizánske, ani na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Prievidza,“ píše sa v stanovisku úradu.
„Dôvodom, prečo ukončuje prevádzku na Slovensku v našom meste je to, že náklady na pracovnú silu sú rádovo vyššie, než v štáte, kam sa presťahuje. Náklady na zamestnanca sú na Slovensku dvetisíc dolárov, v krajine, kde sa sťahuje, 400 dolárov,“ ozrejmil primátor Partizánskeho Jozef Božik.
Primátor dodáva, že v priebehu mája ohlásia pre mesto nový investičný zámer, vďaka ktorému nájdu v meste prácu stovky zamestnancov.