Príležitostne sa táto infekcia stáva aj nebezpečnejšou, ak sa červom podarí preniknúť do srdca, pľúc alebo centrálneho nervového systému. Tieto larvy nielenže spôsobujú problémy, ale sú aj dosť odolné a pravdepodobne sa vyskytujú najmenej u jedného až 24 percentách kanadských a aljašských čiernych medveďov, informuje štúdia z roku 2022.
Rodinný príslušník, ktorý šelmu ulovil, bol síce informovaný o možnosti nákazy, ale zároveň uveril aj tomu, že zmrazenie mäsa parazity zabije. Ako sa ukázalo, táto rada nebola správna. Druh Trichinella, ktorý sa bežne vyskytuje v medveďom mäse, dokáže prežiť aj zmrazenie.
Dôkazom bola aj mikroskopická analýza, prostredníctvom ktorej bolo možné vidieť množstvo žijúcich lariev. Príznaky trichinelózy malo aj ďalších päť členov rodiny, pričom traja z nich, vrátane 12-ročného dieťaťa, boli hospitalizovaní. Nie všetci však jedli mäso, ale iba zeleninu, ktorá sa piekla spolu s ním. Každý sa našťastie uzdravil.
Traja hospitalizovaní potrebovali liečbu antiparazitárnym prípravkom albendazol a ostatní to zvládli bez akýchkoľvek liekov. Členovi rodiny, ktorý medveďa ulovil, odporučili, aby sa zvyšného mäsa radšej zbavil. Ak tento príbeh o infekcii parazitickými červami dostatočne nepríjemný na to, aby niekoho odradil od konzumácie medvedieho mäsa, mal by sa aspoň riadiť odporúčaniami Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
Podľa nich je potrebné zabezpečiť primeranú tepelnú úpravu, pri ktorej by malo mať mäso vnútornú teplotu minimálne 74 stupňov Celzia.