Vplyv hurikánu na americké voľby
Po následkoch hurikánu Helene je už teraz administratíva amerického prezidenta Joea Bidena a viceprezidentky Kamaly Harris pod veľkým tlakom. Helene zasiahol najmä sever Floridy, Georgiu a Severnú Karolínu. Republikánsky kandidát Donald Trump pritom šíri nepravdy, že Bidenova administratíva zámerne zadržiavala pomoc pre republikánskych voličov postihnutých hurikánom Helene a že Agentúra pre krízové situácie (FEMA) nemá peniaze, nakoľko ich Biden presmeroval imigrantom.
„Je to mimoriadne nezodpovedné,“ uviedla na Trumpovu adresu Harris a klamstvá odsúdila. Republikánsky guvernér Floridy Ron DeSantis navyše podľa ABC News odmietol zodvihnúť telefón viceprezidentke Harrisovej ohľadom pomoci pre Floridu, nakoľko to považoval za „politicky motivované“.
Hurikán tak môže situáciu demokratickej kandidátky sťažiť. „Môže to preveriť reakciu federálnej vlády. Ak sa objavia nejaké nedostatky v snahách Národnej gardy alebo FEMA pomôcť štátom, ktoré stoja v ceste hurikánu Milton, Trump bude vnímaný ako niekto, kto povie: ‚Ja som vám to hovoril‘,“ uviedol pre web The Hill republikánsky stratég Ron Bonjean.
„Ak to nemajú poriadne premyslené, Trump by to mohol určite využiť. Bude to naozaj skúška… Hovoríme o snahe presvedčiť malý počet nezávislých voličov, aby išli tým alebo oným smerom,“ dodal Bonjean.
Web ako príklad uviedol hurikán Sandy, ktorý zasiahol východné pobrežie USA v roku 2012 krátko pred prezidentskými voľbami. Podľa stratégov k víťazstvu nad republikánom Mittom Romneym dopomohla Barackovi Obamovi jeho promptná reakcia, no napríklad aj fotografie, ako ho na letisku v Atlantic City po búrke vítal republikánsky guvernér Chris Christie.