Jednou zo špecifických chorôb, ktoré sa v tejto oblasti vyskytujú, je besnota. Ide o vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu a vo väčšine prípadov vedie k smrti.
Ako upozorňuje CNN Prima News, preventívnu vakcináciu proti besnote by mali cestovatelia zvážiť aj pred cestou do Turecka alebo Egypta – a to v prípade, ak plánujú opustiť hotelový rezort.
V Ázii je rozšírený aj brušný týfus.
„Zdrojom nákazy brušným týfom je chorý človek či ním kontaminovaná voda, potrava a rôzne ďalšie predmety. Medzi príznaky patria bolesti hlavy, trvalá horúčka, nechutenstvo a nevoľnosť. V druhom týždni sa pridáva bolesť brucha. K závažným komplikáciám môže patriť napríklad krvácanie do čreva. Hnačka pre toto ochorenie nie je typická,“ popísal doktor Vít Nádvorník z ambulancie SYNLAB pre CNN Prima News.
Aj žltá horúčka
V zozname chorôb, na ktoré by si si mal počas dovolenky dávať pozor, je aj žltá horúčka. Ide o je vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša komármi a vyskytuje sa v tropických a subtropických oblastiach Latinskej Ameriky a Afriky. Aj keď je táto choroba v súčasnosti zriedkavá, pre cestovateľov do postihnutých oblastí predstavuje vážne riziko.
Najúčinnejšou prevenciou proti žltej horúčke je očkovanie. Vakcína proti žltej horúčke je bezpečná a účinná a poskytuje ochranu na 10 rokov. Očkovanie by ste mali absolvovať aspoň 10 dní pred cestou do postihnutej oblasti.
Horúčka dengue
Horúčka dengue je vírusové ochorenie prenášané komármi, ktoré sa vyskytuje v tropických a subtropických oblastiach sveta. Je to bežná choroba v mnohých krajinách Ázie, Latinskej Ameriky a Afriky a predstavuje vážne riziko pre cestovateľov do týchto oblastí.
Horúčka dengue sa vyskytuje v tropických a subtropických oblastiach sveta, najmä v:
- Ázii: Thajsko, Vietnam, Filipíny, Indonézia, India, Malajzia
- Latinskej Amerike: Brazília, Mexiko, Kolumbia, Dominikánska republika, Venezuela
- Afrike: Keňa, Tanzánia, Nigéria, Angola, Mozambik