Či už máš naplánovanú dovolenku v exotickej krajine alebo na území našich susedov, pred cestou by si mal včas zistiť, aké choroby ti tam hrozia. Dokonca do krajín ako Kongo alebo Brazília je povinné očkovanie proti žltej horúčke, píše portál startitup.sk.
Aj pri cestovaní po Európe by si nemal zanedbávať prevenciu. V niektorých krajinách sa môžeš stretnúť s tetanom, besnotou a kliešťovou encefalitídou.
Ako sa chrániť
Očkovanie je najúčinnejším spôsobom, ako sa chrániť pred mnohými infekčnými chorobami. Pred cestou do zahraničia si zisti, aké očkovania sú odporúčané alebo povinné pre danú krajinu.
Okrem očkovania je dôležité dodržiavať aj základné hygienické návyky, ako je časté umývanie rúk, pitie balenej vody a vyhýbanie sa kontaminovaným potravinám. V niektorých krajinách je vhodné používať repelent proti komárom a nosiť oblečenie, ktoré zakrýva väčšinu tela.
Ako informuje CNN Prima News, aj keď sa chystáš do krajiny s vysokým hygienickým štandardom, neznamená to, že ti nehrozí žiadna nákaza. Pred cestou do Európy, Austrálie či USA si skontroluj očkovanie proti tetanu, ktorým je potrebné dať sa preočkovať každých 10-15 rokov.
Toto sú najohrozenejšie krajiny
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) patria medzi najohrozenejšie krajiny z hľadiska chorôb:
- Afrika: Vysoký výskyt malárie, HIV/AIDS, tuberkulózy, žltej horúčky a brušného týfusu.
- Južná Amerika: Vysoký výskyt malárie, žltej horúčky, Chagasovej choroby a brušného týfusu.
- Ázia: Vysoký výskyt hepatitídy B, brušného týfusu, japonskej encefalitídy a besnoty.
V Ázii pozor na besnotu
Cesta do Ázie môže byť úžasným zážitkom, ale pred jej naplánovaním je dôležité myslieť aj na svoje zdravie.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)