Na ďalšej farme musia usmrtiť DOBYTOK. Likvidácia je náročná a nebezpečná, ide o STOVKY zvierat

býky Jurová
Zdroj: TASR/ Ján Krošlák, Pavel Neubauer
Reklama

Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa začne v stredu 9. apríla s likvidáciou hovädzieho dobytka. Po stretnutí so starostami obcí okresu o tom informoval minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Ide o chov približne 870 kusov býkov. Na ich likvidáciu v prvom rade poslúži kafiléria v Žiline, ale do úvahy prichádzajú aj jamy vo vojenských priestoroch na Záhorí a pri Leviciach.

„Dnes sa kompletne presunula technik a z Plaveckého Štvrtka na farmu Jurová, kde sa začne porážanie hospodárskych zvierat,“ povedal v utorok minister. Doplnil, že v okolí existujú aj viaceré kontaktné chovy s chovom v Jurovej, nákaza sa v nich však zatiaľ nepotvrdila. Takáč nevylúčil ani prípadné prijatie rozhodnutia o ďalšej lokalite na zakopávanie usmrtených zvierat.

Likvidácia mohutných zvierat je veľmi náročná

„Zvieratá tam boli predtým vakcínované, aby sme znížili vírusovú nálož, ktorá tam bola v prvých dňoch. Chceme utratiť tieto zvieratá čím skôr, aby sa ohnisko na Slovensku nenachádzalo,“ vysvetlil hlavný veterinár Martin Chudý pre spravodajstvo STVR.

Samotný proces likvidácie býkov je aj podľa veterinárov veľmi náročný. „S býkmi je vždy najťažšia práca, sú mohutné. Musíte k tomu zvieraťu pristupovať citlivo, pretože sú plné testosterónu,“ dodal Martin Chudý. Okrem toho sa likvidačný tím stretáva s ďalšími problémami, ako je napríklad zlé počasie alebo logistické výzvy pri presune techniky a personálu, ako informuje Markíza. Zatiaľ nie je známe, ako dlho tento proces bude trvať, no odborníci predpokladajú, že môže trvať niekoľko dní.

Na dve farmy kontrolórov nepustili

Medzitým sa na 93 farmách okolo ohnísk nákazy začali kontroly zamerané na dodržiavanie aktuálne platných nariadení. Zistené boli viaceré nedostatky. „Pre mňa veľkým a nemilým prekvapením je, že dva poľnohospodárske subjekty odmietli pustiť zamestnancov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR do poľnohospodárskeho dvora a ukázať im, či všetko dodržujú,“ povedal Takáč. Poľnohospodárov opakovane vyzval na dodržiavanie opatrení.

Peniaze pre drobnochovateľov

V utorok večer sa začali stretnutia na obecných úradoch, kde drobnochovatelia podpisovali zmluvy na vyplatenie kompenzácií za utratené zvieratá. Momentálne ide o 31 zmlúv, postupne pribudnú ďalšie. „Keď niekto choval dve ošípané vo váhovej kategórii napríklad 100 kilogramov, za tie finančné prostriedky si bude môcť kúpiť dve stokilové ošípané,“ vysvetlil minister.

Slintačka a krívačka bola potvrdená v šiestich chovoch dobytka na juhu a západe Slovenska – v Medveďove, Ňárade, Bake, v obci Lúč na Ostrove, v Plaveckom Štvrtku a Jurovej. Ide o závažnú, vysoko nákazlivú, akútnu, horúčkovitú vírusovú chorobu hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi.

Slintačka a krívačka sa u nás neprestala šíriť. Aktuálne máme na Slovensku 5 ohnísk, pričom tým posledným bola jedna z najväčších fariem na produkciu mlieka.

Slovensko pre utratenie dojníc prišlo o približne 7 % objemu všetkého slovenského mlieka.

  • Máme sa obávať nedostatku mliečnych výrobkov, mäsa či zdražovania?
  • A uvažujú farmári nad zavedením prísnejších opatrení podobne, ako tomu bolo pred 50 rokmi?

O dôsledkoch nákazy SLaK sa v Téme s Petrom Bielikom rozprávali riaditeľka PKS J. Venhartová a predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka A. Pastorek.


Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova