Radšej si privolaj taxík cez Uber. Uvidíš, akú sumu približne zaplatíš a ako rýchlo dostaneš do cieľa. Pozor! Niektoré taxi jazdu nepotvrdia, zvlášť ak sa jedná o krátku vzdialenosť. Podobne funguje aj turecká apka BiTaksi, no ja osobne s ňou nemám dobré skúsenosti.
Všeobecne mám v Istanbule s taxíkmi zlé skúsenosti, a veľa cudzincov čo tu žije, ti povie to isté. No netreba hádzať všetkých do jedného vreca, a preto ak natrafíš na poctivého taxikára, daj mu aj sprepitné. Je ich tu ako šafranu.
Trhy a bazáre
V Istanbule nájdeš dva hlavné bazáre – Grand bazár a Egyptský, resp. Spice bazár. Po meste sa konajú v rôzne dni aj ďalšie trhy. V zásade platí nepísane pravidlo – kde nevidíš cenovky, môžeš zjednávať! Platí to aj na trhoch, kde sú ceny písané za kilogram (týka sa to hlavne jedla), no zľavu ti dajú, len keď nakúpiš väčšie množstvo (alebo ak platíš v eurách). Je však dobré vedieť, že predavači už nie sú takí otvorení zjednávaniu a 50 % zľavy určite nečakaj.
Za toto je zodpovedná hlavne zlá ekonomická situácia a devalvácia tureckej líry. Neodporúčam však platiť v eurách, aj keď Turci by to privítali. Ak platíš v eurách, uisti sa, že ti vydajú presne a podľa oficiálneho kurzu. Čo sa týka platobných kariet, tiež ti môžu naúčtovať o pár % viac, kvôli vysokým poplatkom tureckých bánk.
Ak chceš zľavu, plať v tureckých lírach. Pri zjednávaní sa drž pravidla zľavy 10 až 30 % z prvotne ponúknutej ceny.
Reštaurácie
V zásade platí to isté čo pri taxíkoch – ak si nedáš pozor, aj tu ťa vedia šikovne „ošmeknúť“ o nemalé peniaze. Keď si sadneš do ktorejkoľvek reštaurácie v turistickej časti mesta, čašníci síce budú extrémne milí, no je dosť možné, že na účtenke si nájdeš úplne inú sumu, aká bola na jedálnom lístku.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)