V posedných rokoch do krajiny polmesiaca cestujú nielen dovolenkári, ktorí obľubujú päťhviezdičkové rezorty, ale aj sólo cestovatelia, gastro turisti či milovníci histórie a architektúry.
V Turecku žijem už takmer 8 rokov, a hoci je to môj druhý domov, stále sa nájde veľa vecí, ktoré ma hnevajú. Hlavne rôzne scamy, triky na turistov a logika domácich – „nie si domáci, tak zaplať viac.“ Pravidlá tu nefungujú ako u nás v EÚ, takže žiť tu rozhodne neodporúčam slabším povahám.
Musíš mať skrátka ostré lakte. Trochu ti to uľahčím týmto článkom a prevediem ťa tými najčastejšími pascami na turistov, s ktorými sa môžeš stretnúť nielen na dovolenke, ale aj pri spoznávaní Istanbulu.
Istanbul, hlavné mesto scamu
Toto niekoľko miliónové mesto privíta každý deň tisícky turistov z celého sveta. Domáci si zvykli na to, že turisti prichádzajú hlavne s dolármi a eurami, a tomu prispôsobili aj ceny. Nepomáha ani extrémne vysoká inflácia, ktorá sa v minulom roku pohybovala na úrovni viac ako 80 % (jedno euro sa dnes rovná 35 tureckým líram).
Mnohí sa potešia, že za málo eur dostanú veľa lír, čo je v podstate pravda, no Turci vás „skasírujú“ dvakrát tak ako domácich.
Taxi
V celom Turecku sú taxikári známi tým, že zarábajú hlavne na turistoch, no v Istanbule sú klamstvami doslova preslávení. Mimochodom, mesto má veľmi dobre vybudovanú sieť mestskej dopravy, a tak sa najrýchlejšie dostaneš napríklad z Ázie do Európy práve metrom.
Ak potrebuješ využiť taxi, vyvaruj sa nasadnutiu do žltého taxíka na ulici. Je na 99 % isté, že ťa taxikár povozí zbytočne po celom Istanbule za nehorázne peniaze. V turistických bedekroch sa píše, aby si turisti vopred dohodli cenu za taxi, no toto je blud, pretože taxikár ti taktiež povie nereálnu sumu, ktorá neodpovedá cene na taxametri (ak ho má vôbec zapnutý, hejže).
(Článok pokračuje na ďalšej strane)