Nechať sa zamestnať znova nechcel, a tak zostal ako SZČO. Na voľnej nohe sa začal opäť venovať muzike, v ktorej už predtým slávil úspech so svojou kapelou Republic of Two, ktorú založil s Jiřím Burianom. Občasne navyše moderuje v rádiu. Rodinu teraz primárne živí manželka.
„Každý deň je nové prekvapenie. Keď si myslím, že už som na niečo prišiel, objaví sa ďalšie poschodie vzťahu medzi mnou a dieťaťom, na ktoré musím vystúpiť. Náš vzťah je živý, neustále sa vyvíja a treba neustrnúť na mieste,“ popisuje Mikoláš.
Dar, nie povinnosť
Zdravý balans medzi starostlivosťou o potomka a osobnými ašpiráciami si našiel. Častejšie sa tak dostal k pianu a hrou uspával prvorodeného Tobiáša. Bytové muzicírovanie s otcovskou skúsenosťou sformovali Mikoláša natoľko, že sa zrodila trilógia albumov neoklasických klavírnych skladieb nazvaná Doma, ktorú začal spontánne nahrávať vo svojom domácom štúdiu.
Na tom, že sa uvoľnil byť po určitú dobu naplno s deťmi, nevidí nič výnimočné. Skôr naopak. Rodičák berie ako obrovský dar, nie povinnosť. „Model, keď muž dorazí domov o šiestej večer a na pol hodiny sa pohrá s dieťaťom alebo mu v horšom prípade dá len pusu na dobrú noc, mi už príde celkom mimo,“ uvažuje.
S predsudkami zo strany okolia kvôli svojmu zapojeniu sa nestretol, čo pripisuje modernému zmýšľaniu svojich priateľov a príbuzných.
„Keď vezmem do ruky hubku a umyjem riad, necítim sa byť menej mužom. Robia ho zo mňa iné veci,“ poznamenáva. Vníma tiež to, že rodičovstvo vzťah medzi ním a Andreou ešte viac prehĺbilo. „Máme obľúbenú hlášku, že láska je ako vesmír – neustále sa rozpína,“ dodáva.
Otcov na rodičovskej dovolenke, akým bol svojho času Mikoláš Růžička, je stále zanedbateľné množstvo. Väčšiemu počtu bráni tradičné usporiadanie spoločnosti, s ktorým súvisí aj nastavenie pracovného trhu, na ktorom muži spravidla zarábajú viac ako ženy.
„Keď už na rodičovskú muži idú, ide o špecifické typy oteckov. Buď sú nezamestnaní či majú nižšiu mzdu ako matka, alebo naopak ide o otcov z vyššej spoločenskej vrstvy, ktorí si to môžu dovoliť,“ vysvetľuje sociológ a odborník na rodové štúdiá Petr Pavlík z Fakulty humanitných štúdií Univerzity Karlovej.
Potenciálom žien sa plytvá
(Článok pokračuje na ďalšej strane)