India už roky bojuje s vysokou mierou násilia páchaného na ženách, pričom medzinárodnú pozornosť na túto problematiku upriamilo viacero známych prípadov znásilnenia zahraničných návštevníkov.
V roku 2018 bola údajne znásilnená Britka, keď kráčala do svojho hotela v západnom štáte Goa, ktorý je obľúbenou turistickou destináciou; dva roky predtým bola údajne zdrogovaná a znásilnená Američanka skupinou mužov vo svojej izbe v päťhviezdičkovom hoteli v Naí Dillí. A v roku 2013 bolo šesť mužov odsúdených na doživotie za skupinové znásilnenie švajčiarskej turistky.
Podľa indického Národného úradu pre evidenciu trestných činov bolo v roku 2022 zaznamenaných celkovo 31 516 prípadov znásilnenia, čo predstavuje v priemere 86 prípadov denne. Odborníci varujú, že počet zaznamenaných prípadov je len malým zlomkom toho, aký môže byť skutočný počet v hlboko patriarchálnej krajine, kde obete znásilnenia a ich rodiny obklopuje hanba a stigma.
Podľa súčasných indických zákonov ešte stále nie je trestné, ak muž núti svoju manželku k sexu alebo sexuálnym úkonom, pokiaľ je staršia ako 18 rokov.
Azda najznámejším indickým prípadom posledných rokov bolo hromadné znásilnenie študentky medicíny v roku 2012, ktorá bola zbitá, mučená a ponechaná napospas smrti po brutálnom útoku vo verejnom autobuse v Naí Dillí.
Tento prípad a následné celonárodné protesty vyvolali pozornosť medzinárodných médií a podnietili úrady k prijatiu právnych reforiem. Zákon o znásilnení bol v roku 2013 zmenený a doplnený s cieľom rozšíriť definíciu trestného činu a stanoviť prísne tresty nielen za znásilnenie, ale aj za sexuálne napadnutie a prenasledovanie.
Napriek týmto zmenám sú prípady znásilnenia v krajine stále časté – obete a obhajcovia tvrdia, že vláda stále nerobí dosť pre ochranu žien a potrestanie útočníkov.