fbpx

Muž prišiel o ruku, novou teraz ľahko otvorí aj poháre. Ide o unikátnu bionickú končatinu

Muž, ktorý prišiel o ľavú ruku, môže teraz ľahko otvárať poháre, zatvárať zips a používať skrutkovač vďaka prvej magneticky ovládanej protetickej ruke na svete. Foto: santannapisa.it

Výsledky experimentu ďaleko prekonali najoptimistickejšie očakávania. Daniel bol schopný zdvíhať a presúvať predmety rôznych tvarov, vykonávať každodenné činnosti, ako je otváranie pohára, používanie skrutkovača, rezanie nožom a zapínanie zipsu.

Vedel používať končeky prstov a ovládať silu, keď musel uchopiť krehké predmety. „Tento systém mi umožnil obnoviť stratené pocity a emócie: mám pocit, akoby som hýbal vlastnou rukou,“ povedal Daniel.

„Tento výsledok odmeňuje desaťročia dlhú cestu výskumu. Konečne sme vyvinuli funkčnú protézu, ktorá vyhovuje potrebám človeka, ktorý prišiel o ruku,“ povedal profesor Cipriani.

Funkcie a modely protéz sa skvalitňujú

Výsledky štúdie boli prezentované vo vedeckom časopise Science Robotics a predstavujú významný krok vpred pre budúcnosť protéz.

V súčasnej dobe Národná zdravotná služba (NHS) nefinancuje používanie pokročilého bionického ramena pripojeného k Danielovi. NHS England však v novembri 2022 oznámila, že desiatky ľudí po amputácii budú mať teraz prístup k podobným bionickým ramenám, ktoré dokážu napodobňovať skutočné pohyby rúk.

Predtým boli protézy poskytované NHS v základných modeloch s obmedzenými otváracími a zatváracími pohybmi. Iné boli len kozmetickým doplnkom bez praktického využitia.

Ale novšie bionické ruky prešli míľovými krokmi vo vývoji od týchto starých modelov. Minulý rok tím inžinierov a chirurgov zo Švédska, Austrálie, Talianska a USA vyvinul bionické rameno „poháňané mozgom“.

Zahŕňalo to dva titánové hroty, ktoré boli natrvalo vložené do kosti pacienta, aby sa vytvoril spojovací bod medzi jeho ramenom a protézou.

Tento typ operácie – nazývaný osseointegrácia – je kľúčom k novej bionickej technológii, ktorú vyvinula Prensilia, talianska protetická firma, ktorá vyrobila aj bionické rameno využívajúce magnety.

Nahrádza potrebu objímky na pripevnenie končatiny po amputácii k protetike, ktorá môže byť nepohodlná, zle padnúca a ťažko sa nasadzuje a odstraňuje. Ďalej boli pacientom implantované elektródy, prerušené nervy a svaly na paži a pripojené k paži.

Výsledkom je, že zariadenie je schopné zachytiť signály vydávané motorickými príkazmi pacienta – biologický proces, ktorý spúšťa pohyby tela. Odborníci uviedli, že bionické ruky, ktorých cena sa odhaduje na 30-tisíc až 95-tisíc eur, môžu používať už aj deväťročné deti.

Oprávnení pacienti musia mať dostatočný zvyšok svalov v hornom ramene, aby boli schopné vysielať do protézy signály, ktoré vytvárajú intuitívne pohyby.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie