Mutácia covidu plní nemocnice naprieč Európou. Má niekoľko nových príznakov

Ilustračné foto, archív. Foto: TASR/AP

Posledné týždne sa veľkou rýchlosťou dvíhajú počty ľudí nakazených koronavirom. Novou variantou covidu XEC, ktorá sa stáva dominantnou, ochoreli ľudia v troch desiatkach krajín na troch kontinentoch. Niektoré príznaky choroby, ktoré popísali, sa ale objavujú prvýkrát.

Pacientov s covidom pribúda v celej Európe. Prejavuje sa u nich predovšetkým najnovší variant XEC. Chorí hlásia podobné príznaky ako u doterajších mutácií. S novým variantom sa začali ale u pacientov prejavovať aj nové symptómy.

Najčastejšie je to dýchavičnosť a dlhotrvajúci nepretržitý kašeľ, citoval britskú agentúru pre zdravotnú bezpečnosť denník Mirror. Intenzívny kašeľ podľa výpovede vyliečených ľudí trval niekedy hodinu, niekedy s kratšími prestávkami aj dlhšie. Tento cyklus sa potom opakoval niekoľkokrát za deň.

Väčšinou sa ale prejavy choroby opakujú. Ľudia potvrdzujú, že majú vysokú teplotu alebo zimnicu, mnohí trpia stratou alebo zmenou chuti i čuchu, pocitmi únavy a vyčerpaním, bolesti hlavy, v krku i celého tela. Pacienti sa sťažovali ďalej na upchatý noc alebo nádchu, a k týmto príznakom sa u mnohých navyše pridal hnačka a pocit nevoľnosti.

Vo Veľkej Británii pritom zaznamenali aj vyšší počet hospitalizovaných s covidom. „V posledných dvoch týždňoch nemocnice prijali viac pacientov a s blížiacou sa zimou ich počet môže rásť ešte rýchlejšie,“ povedal Jamie Lopez Bernal z britskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA).

Mutácie sa len tak nezbavíme

Mutácia XEC je subvariantom omikrónu, ktorý podľa exministra zdravotníctva a epidemiológa Romana Prymulu dospel k takej dokonalosti, že tu s nami bude aj naďalej. „Vývoj očkovacích látok prebieha vždy s predstihom a v čase, keď sa ešte nedá odhadnúť, aký variant bude v čase ich aplikácie dominovať. Predpokladáme však, že aj pred XEC ochránenie budeme,“ uviedol pred niekoľkými dňami v rozhovore pre tn.cz Prymula.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v septembri klasifikovala XEC ako sledovaný variant. „Možno si ju predstaviť ako pravnúča či vnuka omikrónu,“ popísal XEC pre New Scientist William Schaffner z Lekárskeho centra americkej Vanderbiltovej univerzity.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie