V novembri Elon Musk vyvolal pobúrenie, keď reagoval na príspevok používateľa na svojej sociálnej sieti X, ktorý hovoril o tom, že židia šíria nenávisť voči belochom. Za svoj príspevok sa neskôr ospravedlnil.
Americký podnikateľ Elon Musk v pondelok súkromne navštívil múzeum v bývalom nacistickom vyhladzovacom tábore v Osvienčime-Březinke. Stalo sa tak potom, čo miliardár čelil kritike za to, že sa prihlásil k antisemitskej konšpiračnej teórii a povolil šírenie nenávistných správ na svojej sociálnej sieti X, napísala agentúra AP.
Súkromná návšteva bola zrejme reakciou na výzvy niektorých židovských predstaviteľov, aby sa Musk osobne zoznámil so symbolom hrôz holokaustu.
Následne počas krakovskej konferencie o antisemitizme Musk tvrdil, že audity, vypracované na zákazku jeho platformy, ukázali, že na X je oveľa menej antisemitizmu ako v iných aplikáciách. Musk však neprezradil, kto bol autorom auditu ani ďalšie podrobnosti, uviedla agentúra Reuters.
Muska vyfotografovali fotoreportéri pri návšteve lokality Březinka pri Osvienčime na juhu Poľska, kde nacisti zriadili vyhladzovací tábor. Za ostnatým drôtom sa nachádzajú drevené budovy pre väzňov a ruiny plynovej komory a tiež je tam aj pomník obetí.
Očakávalo sa, že Musk navštívi tábor v utorok spoločne s politikmi, ktorí sa zúčastňujú na krakovskej konferencii Európskeho židovského združenia (EJA) o vzostupe antisemitizmu. Tá bola usporiadaná pred Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu 27. januára, na kedy pripadá výročie oslobodenia tábora Červenou armádou v roku 1945.
Musk v novembri vyvolal pobúrenie svojimi tweetmi, ktoré reagovali na užívateľov obviňujúcich židov zo šírenia nenávisti proti belochom. „Povedal si skutočnú pravdu,“ napísal Musk na sociálnej sieti. Potom, čo sa zo siete X začali sťahovať inzerenti, Musk uviedol, že tento príspevok bol „najhlúpejší“, aký kedy napísal, dodala AP.
Elon Musk and Ben Shapiro are touring Auschwitz in Poland. pic.twitter.com/bAsBvZ5Fuc
— Ian Miles Cheong (@stillgray) January 22, 2024
„Bol som naivný, keď som si myslel, že sa antisemitizmus nemôže znovu zrodiť,“ povedal Musk podľa rozhlasovej stanice RMF 24 v debate v Krakove po tom, čo ho americký komentátor a moderátor Ben Shapiro požiadal, aby sa vyjadril k rastu antisemitizmu na Západe po vypuknutí vojny medzi Izraelom a palestínskym teroristickým hnutím Hamas.
Keď sa Muska spýtal na vyvažovanie slobody slova a riešenie nenávistných prejavov, podnikateľ odvetil, že X dáva prednosť slobode slova. „Myslím, že nakoniec vyhráva sloboda prejavu. Ak niekto tvrdí niečo nepravdivé, tak najmä na našej platforme môžete na to odpovedať a opraviť to. Takže ak sa niekto pokúsi presadiť nepravdu, ako je popieranie holokaustu, dá sa to okamžite napraviť,“ dodal podľa Reuters.
Musk, ktorý podľa poľských médií pristál v Krakove v nedeľu neskoro večer, zahájil krátku návštevu v krajine práve v Osvienčime-Březinke.
Meno Auschwitz (Osvienčim) je vnímané ako symbol holokaustu a stelesnenia zla. Len tam nacisti zabili viac ako milión ľudí, väčšinou židov. V celej Európe počas holokaustu zavraždili okolo šiestich miliónov Židov, pripomenula nemecká tlačová agentúra DPA.