Muránske buchty sú lahôdkou, ktorá skoro zanikla. Dnes za nimi ľudia cestujú

Ilustračná fotografia (Zdroj: gemer-malohont.sk)

V obci Muráň sa v roku 2017 rozhodli obnoviť tradíciu pečenia miestnych buchiet. Pôvodná prevádzka, v ktorej sa dlhé desaťročia piekli zanikla, no rokmi overený recept z pamäti nevymizol. Aj preto si dnes táto pochúťka našla u zákazníkov neobyčajnú obľúbenosť. 

Počiatky Muránskych buchiet siahajú do 60-tych rokov minulého storočia, píše portál gemer-malohont.sk. Recept starých mám sa v obci Muráň dedil po desaťročia z generácie na generáciu. Viackrát prekladané kysnuté cesto v sebe ukrýva bohatú sladkú náplň. Po upečení je povrch posypaný práškovým cukrom. V ponuke má pekáreň buchty lekvárové, tvarohové, makové, orechové, jablkové, čučoriedkové či nugátové.

Obec Muráň pokračuje od roku 2017 v tradícií pečenia Muránskych buchiet v novootvorenej prevádzke v centre obce. Prevažná časť ich výroby spočíva v ručnej práci s použitím slovenských surovín. Okrem toho, že si ich pochvaľujú domáci, o výbornej chuti buchiet svedčí aj to, že ich neustále vyhľadáva viac a viac návštevníkov regiónu Gemer-Malohont.

Podľa starostu obce Muráň, Romana Goldschmidta sú Muránske buchty výnimočné svojou nadýchanosťou a najmä bohatou plnkou. „To musíte ochutnať. Zahryznete a uvidíte,“ povedal s úsmevom pre tvnoviny.sk. Buchty sú produkt, ktorý roky úspešne fungoval, a tak sa obec pred pár rokmi rozhodla túto tradíciu obnoviť.

Za muránskymi buchtami prichádzajú turisti z celého Slovenska, no platí to aj naopak. „Chodíme na jarmoky, kde sa tieto regionálne produkty predávajú, tí čo Muránske buchty nepoznali, tak ich spoznávajú,“ hovorí starosta a myslí si, že zákazníkom buchty chutia.

Všetky suroviny na výrobu buchiet sa dajú do miešača. Po vymiešaní sa cesto dá do nádoby, kde kysne. Po vyklopení cesta na stôl z neho pekári spravia šesť bochníkov, z ktorých vznikne 15 buchiet, následne sa pridáva náplň. Buchty sa dávajú kysnúť do kysne a potom piecť do pece na vysokú teplotu po dobu 15 minút. Denne v pekárni vyrobia približne 1 200 buchiet, počas víkendov aj vyše 2 000.

„Najradšej by sme boli, aby sa tieto buchtičky zachovali aj pre ďalšie generácie. Zo strany obce budeme robiť všetko pre to, aby prevádzka fungovala,“ dodáva na záver starosta.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie