Škrkavkou sa môžeme nakaziť pri konzumácii kontaminovanej a zle umytej zeleniny či ovocia. „Ľudia sa často domnievajú, že sa škrkavkou nakazili od svojho psa. To je ale omyl, ľudskými škrkavkami psy napadnutí nie sú. V čreve psov a mačiek sa vyskytujú zvieracie škrkavky zo skupiny Toxocara. Po prehltnutí ich vajíčok sa u detí môže zriedkavo rozvinúť ochorenie nazývané larválna toxokaróza,“ vysvetľuje lekár. Aj pri infekcii škrkavkou je možné povedať, že prebieha bezpríznakovo a liečba spadá do rúk lekára.
Toxoplazmóza straší tehotné
Medzi parazitárne ochorenia, ktoré nás môžu sužovať, patrí aj toxoplazmóza, ktorej pôvodcom je prvok Toxoplasma gondii. Človek sa toxoplazmózou môže nakaziť od mačky, z mačacích exkrementov, prípadne z kontaminovanej pôdy alebo ovocím a zeleninou, ktoré sú kontaminované.
Rizikové miesta sú detské pieskoviská, ale aj záhony v záhradkách, do ktorých mačka chodí vylučovať. „Toxoplazmóza sa v organizme šíri krvou a vo väčšine prípadov prebieha bezpríznakovo. Riziková je pre tehotné ženy, a to iba v prípade, že u ženy dôjde počas gravidity k prvoinfekcii, čo je zásadné. Pokiaľ sa tehotná žena infikovala pred začiatkom tehotenstva, tak pre ňu nákaza nebýva nebezpečná. K nákaze toxoplazmózou môže dôjsť aj konzumáciou surového mäsa, preto by sa jej mali tehotné ženy vyvarovať. Problém je aj očná forma toxoplazmózy, ktorá môže zanechať vážne poškodenie zraku,“ vysvetľuje lekár.
Toxoplazmóza zvyčajne nevyžaduje žiadnu liečbu. „Výnimku tvoria spomínané tehotné ženy a ľudia s očnou formou. V týchto prípadoch patrí liečba do rúk lekárov špecializovaných infekčných centier,“ uzatvára doktor Stejskal.