„Je to stres, nadváha, infekcia, nedostatok pohybu, znečistenie ovzdušia, toxíny a tiež strava. Tá je podľa vedcov dokonca tou najdôležitejšou časťou, na ktorú sa treba zamerať. Až 30 – 40% prípadov rakoviny sa dá predísť upravením jedálnička,“ pokračuje.
A práve na stravu sa Habib zameriava vo svojej publikácii. „Na svete žije množstvo psov, ktorým je okolo 20 rokov, ale rekordérkou je sučka Maggie z Austrálie, ktorej bolo 30 rokov. Jej majiteľ Brian McLaren odhalil, že pre jej dlhovekosť bolo dôležité predovšetkým to, že ju neprekrmoval,“ vysvetľuje autor.
Druhým dôležitým faktorom je podľa neho cvičenie a pohyb. „Väčšina majiteľov vezme svojho psa popoludní po práci na 20 minút von, aby sa trochu prešli po parku. Maggie denne nachodila v priemere deväť kilometrov. Chodila za Brianom, keď jazdil v traktore,“ dodáva.
Čo sa týka stravy, musíme podľa Habiba dať psovi na výber z dvoch možností. Buď svoje jedlo zje, alebo bude o hlade. „V dnešnej dobe, keď sa riziko rakoviny neustále zvyšuje, je potrebné si uvedomiť, čím vlastne našich miláčikov kŕmime. Musíme ich začať kŕmiť inak, zdravšou a čerstvejšou stravou, aby sme riziko znížili,“ uzatvára Habib.
Kniha Večný pes sa tento rok po troch rokoch od vydania dostala na naše pulty v češtine. Preložila ju Pavla Gabrhelíková zo spoločnosti BiBi Food. „Kniha od Rodneyho Habbiba a veterinárky Karin Beckerovej odhaľuje praktický a vedecky overený návod, ako docieliť to, aby váš maznáčik žil čo najdlhšie a čo najkvalitnejšie. Vysvetlí, ako psí organizmus funguje, a tiež to, že sa od toho ľudského po tisícročiach po boku človeka zase toľko nelíši,“ zhŕňa pre Novinky Gabrhelíková.
Podľa webu startitup.sk je najstarším psom na svete Bobi, ktorý minulý rok oslávil 30. narodeniny.