Takéto smartfóny disponujú druhým menším displejom, ktorého úloha prichádza na rad po zložení smartfónu na polovicu. Displeje vedia zobrazovať notifikácie či predvolené widgety.
„Foldy“ (ako napríklad OnePlus Open), druhá veľká kategória vie svoju veľkosť naopak zdvojnásobiť a konštrukčne sa premeniť na tablet. Tieto smartfóny plnohodnotne fungujú vo svojom základnom stave, no keď má používateľ potrebu multitaskingu alebo túžbu zlepšiť svoj zážitok z používania, vie si svoje zariadenie rozložiť a jeho veľkosť zväčšiť.
Technológia bojuje s problémami
Smartfóny s ohybným displejom nijako nezaostávajú svojimi špecifikáciami za „klasickými“ smartfónmi. Svoje resty majú možno ešte pri vodoodolnosti, no aj na tomto poli sa to každým novým modelom zlepšuje. Vylepšené sú aj panely displejov, takže miesto ohnutia je čoraz ťažšie identifikovateľné. Na mieste nie je pri súčasných modeloch ani otázka o náchylnosti poškodenia displeja pri jeho ohýbaní, niektorí výrobcovia deklarujú trvácnosť skladania od troch až do desať rokov, pričom sa ráta s približne 100 zloženiami denne.
Azda najväčším problémom je cena. Špeciálne flexi sklo je totiž stále ohromne drahým komponentom. Pri ohybných displejoch tak nemôže byť reč ani o strednej, tobôž nie o nižšej triede. Medzi najlacnejšie modely patrí Motorola Razr, pri ktorom cenovka štartuje na sume 645 €, ostatní výrobcovia nasadzujú svojím najnovším modelom cenovku od 1 000 eur a vyššie.
Pár rokov teda ešte potrvá, kým sa skladacie smartfóny dostanú aj medzi strednú triedu (o nižšej je ťažké polemizovať) a prekonajú tak označenie luxusu, ktorý si môžu dovoliť len zámožnejší zákazníci.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)