fbpx

Moskva po smrti Navaľného: „Ľudia sú zdesení, chodia ako bez duše“

Demonštranti protestujú proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina v súvislosti so smrťou väzneného opozičného politika Alexeja Navaľného, z ktorej vinia Kremeľ pred budovou ruského veľvyslanectva v Berlíne v nedeľu 18. februára 2024. FOTO TASR/AP

V okamihu, keď sa potvrdila správa o jeho smrti, sa všetci – v Rusku aj v emigrácii – zhodli na jednom: Nastala nová epocha. Odhadnúť, čo prinesie, nie je jednoduché. Celá vyššie spomínaná a početne nezanedbateľná časť ruskej spoločnosti sa nachádza v stave šoku a zmätenosti. Ľudia v Moskve sú na ulici zdesení a chodia ako bez duše. Bezpochyby bude nejaký čas trvať, než sa nadýchnu a pokúsia sa odpovedať na večnú ruskú otázku: Čo robiť?

Určité symptómy v reakciách ruskej občianskej spoločnosti je však možné pozorovať už teraz. A s istým právom na omyl sa z nich dajú vyvodiť aj opatrné závery do budúcnosti.

Dôležité je predovšetkým vnímanie samotnej smrti Alexeja Navaľného. Verejnosť sa vo svojej väčšine prikláňa k názoru, že bol vo väzení za polárnym kruhom zavraždený štátnou mocou. A skutočne tomu nasvedčuje čoraz viac indícií. Čo je však dôležitejšie – aj keby sa ukázalo, že Navaľnyj zomrel na „syndróm náhleho úmrtia“, ako jeho matke v sobotu oznámila správa väznice Polárny vlk, prakticky nikto nepochybuje o tom, že sa tak stalo v dôsledku úmyselne zlého zaobchádzania – inými slovami, že bol vo väzení umučený.

Iný variant slobodne zmýšľajúca časť spoločnosti neberie do úvahy, takže zodpovednosť za smrť Navaľného v jej očiach tak či onak nesie putinovský režim. A takmer všetkými je tiež vnímaná ako osobná pomsta Vladimira Putina. A ak sa v blízkej budúcnosti občianska spoločnosť vzchopí k odpovedi, popri ukončení vojny na Ukrajine bude politickou požiadavkou číslo jedna pohnať súčasnú ruskú vládu na zodpovednosť za Navaľného smrť.

Ďalším efektom, ktorý nastal v podstate okamžite po správe o Navaľného smrti, je zvýraznenie kontúr spoločenskej či politickej angažovanosti. Do minulého piatku bolo bežné kritizovať kompromisne naladenú časť ruských elít za to, že je ochotná spolupracovať s režimom, ktorý vedie vojnu na Ukrajine. Teraz však pribudol vnútropolitický motív. Nabudúce bude pritakávanie režimu spájané aj so zodpovednosťou za smrť Alexeja Navaľného. A naopak: Tí, ktorí sa rozhodnú ísť v stopách Navaľného, musia počítať s tým, že im zo strany režimu už nehrozí len väznenie, ale aj smrť.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie