Morbídna dražba. Anglická aukčná sieň chcela predávať ĽUDSKÉ hlavy

Reklama
Anglická aukčná sieň chcela predávať ľudské hlavy. Zdroj: Reprofoto/Novinky.cz

Anglická aukčná sieň The Swan v Tetsworthe v Oxfordshire zrušila predaj ľudských ostatkov, ako sú lebky alebo scvrknuté hlavy tsantsa, pochádzajúcich od domorodých skupín celého sveta. Plánovaná aukcia totiž zo strany týchto skupín a múzeí čelila silnej kritike a obvineniu z pokračovania hrôz kolonializmu.

Majiteľ aukčnej siene Tom Keane povedal, že k stiahnutiu ponúkaných ľudských ostatkov viedli verejné sťažnosti.

Medzi stiahnutými objektmi na predaj boli scvrknuté hlavy juhoamerických Chívarov, lebky západoafrického kmeňa Ekoi či rohaté ľudské lebky indických a barmských Nágov z 19. storočia. Informuje portál novinky.cz.

Obzvlášť Nágovia sa v súčasnosti usilujú o to, aby im boli ich artefakty vrátené, uvádza denník The Guardian. Premiér indického štátu Nágáland Neiphiu Rio o aukcii povedal, že je prejavom dehumanizácie a pokračujúceho koloniálneho násilia. Pre Nágy ide podľa neho o veľmi emotívnu a posvätnú záležitosť.

Aukciu skritizovala aj Laura Van Broekhovenová, riaditeľka Pitt Rivers Musea v Oxforde, založeného v roku 1884 a zameriavajúceho sa na antropológiu, etnológiu a archeológiu, ktorá má vo svojej kolekcii podobné exempláre a momentálne o ich budúcnosti rokuje s komunitami ich pôvodu.

„To, že boli tieto objekty zhromaždené, je veľmi bolestivé, a to, že boli na predaj, je vážne neúctivé a bezohľadné. Uvedomujeme si, že boli pozbierané v 19. a 20. storočí, ale predávať ich v roku 2024 je dosť šokujúce,“ povedala Van Broekhovenová.

Podobné exempláre prestalo Pitt Rivers Museum vystavovať už pred štyrmi rokmi.

„Momentálne dávame jednotlivým komunitám vedieť, že tieto ľudské pozostatky máme a že nám môžu povedať, ako sa o ne máme starať alebo či ich chcú späť. To všetko je možné, pretože sú vo verejnej zbierke, ako je tá naša. My za svoje zaobchádzanie s nimi zodpovedáme, ale ako sa raz predajú, sú mimo verejného použitia a nie je možné, aby s nimi pôvodné komunity mali kontakt,“ vysvetlila riaditeľka múzea.

Podobnému škandálu ako The Swan čelila v máji aj aukčná sieň v Dorsete, ktorá stiahla z predaja osemnásť lebiek zo starovekého Egypta.

Labouristická poslankyňa Bell Ribeiro-Addyová vtedy vyhlásila, že by ich predaj znamenal pokračovanie zrodnosti kolonializmu, a požadovala kriminalizáciu predaja ľudských pozostatkov.

Veľká Británia má v súčasnosti prísne regulácie skladovania a vystavovania ľudských ostatkov a nakladania s nimi, ale vlastniť, predávať a kupovať časti ľudských tiel môže ktokoľvek, pokiaľ ich nezíska nelegálne a sú určené len na dekoráciu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie