Mongolská krajina je zanesená plastmi. To preto, že odpady, ktoré sa samovoľne nerozkladajú, sú tu relatívnou novinkou a vidiecke oblasti ešte nemajú odpadové hospodárstvo. Znížiť mieru znečistenia sa tu novo pokúša projekt EcoSoum, ktorý chce prispieť k recyklácii odpadov na Changajských pláňach.
Krajina šírych stepí, majestátnych hôr, iskrivo čistých riek a predovšetkým nedotknutej prírody? To už o Mongolsku bohužiaľ úplne neplatí. Pokrok a civilizačné vymoženosti, ktoré sem dorazili, si na tunajšej krajine vyberajú svoju daň. Štát rozlohou skoro dvadsaťkrát väčší ako Česko, zato však s tretinovým počtom obyvateľov, sa dnes utápa v odpadkoch.
Vinu na tom, že sa idylická krajina mení na skládku, má nešťastný súbeh inak šťastných okolností. V Mongolsku sa zvyšuje dopravná dostupnosť vidieka, zlepšuje sa životná úroveň obyvateľov, narastá urbanizácia, v obchodoch sa objavuje cenovo prístupnejší komerčný tovar zo zahraničia. Lenže tamojšia kultúra nie je zvyknutá nakladať s odpadmi, ktoré taká civilizácia produkuje.
Len na porovnanie, podľa štatistiky ministerstva životného prostredia na jedného každého obyvateľa Česka pripadá priemerne 562 kilogramov vyprodukovaných komunálnych odpadov. A približne 30–40 kilogramov z toho objemu sú plasty. V Mongolsku je ten prepočet oveľa vyšší. Na každého obyvateľa tu pripadá produkcia 985 kilogramov odpadov, z toho 138 kilogramov plastov. Je to výsledok, ktorý radí Mongolsko medzi desiatku krajín s najväčšou produkciou plastových odpadov na svete.
Problém, ktorý tam s plastovými odpadmi majú, dokresľujú ešte dve informácie. Po prvé, objem vznikajúcich odpadov sa v Mongolsku oproti roku 2008 znásobil jedenásťkrát. A za druhé, recyklovaných je tu len necelých sedem percent z tej rýchlo pribúdajúcej lavíny odpadov. Plasty však nie sú recyklované ani z jedného jediného percenta vznikajúceho množstva.
Kvôli decentralizovanej povahe zasídlenia – polovica obyvateľov žije v hlavnom meste, druhá osídľuje zvyšok tej ohromnej rozlohy „vidieka“ – tu prakticky nefunguje odpadové hospodárstvo.
Plasty sú na večnosť
Od cestovateľov, ktorí sa v posledných rokoch vydali do Mongolska (aj od neziskových organizácií, ktoré tu pôsobia), tak prichádzajú skutočne znepokojujúce správy. O tom, že tá príslovečne nedotknutá a človekom nezasiahnutá krajina je zanášaná jednorazovými vreckami, igelitkami, plastovými kanistrami, PET fľašami. O tom, ako sa tie priezračne čisté riečky plnia odpadkami, a ako pokojné scenérie s roztrúsenými jurtami kazia haldy horiacich odpadkov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)