„Z môjho pohľadu vláda nerobí dosť. Nedokážeme ovládať počasie, ale môžeme zaviesť postupy, ako sa s dopadmi klimatickej zmeny vysporiadať,“ uvádza aj riaditeľka skupiny na obranu pastierov Stepi a kopytá Nyamtaivan Odongerelová. Meniaca sa klíma však nie je jediným problémom mongolských pastierov. Sú ním aj oni sami.
Tí najbohatší z nich totiž vlastnia obrovské stáda a celkový počet kusov dobytka spásajúceho krajinu sa od rozpadu Sovietskeho zväzu viac ako strojnásobil. O to väčšie problémy potom zvieratá majú pri hľadaní požívateľnej trávy. Mongolsku navyše chýba legislatíva, ktorá by správu stepí akokoľvek upravovala. Ďalší pokus, ako to zmeniť, leží v parlamente. Poslanci však budú musieť presadiť niečo, čo medzi ich vidieckymi voličmi nadšenie nezberá.
V súčasnosti môžu pastieri svoje stádo vypustiť prakticky kamkoľvek. Nový zákon by to zmenil a majitelia stád by získali práva aj k lokálnym pastvinám. Vďaka tomu by mohli vyhnať cudzie stáda. Teoreticky by im to malo umožniť, aby sami počas roka striedali pastviny podľa svojho uváženia a tým, ktoré by práve nevyužívali, by dali čas na zotavenie. Ako to bude vyzerať v praxi, je však otázka.
„Pastovci majú silný hlas a keď prehovoria spoločne ako skupina, nikto ich neporazí,“ vysvetľuje Burmaa Dashbalová z Národnej federácie skupín užívateľov pastvín (NFPUG), prečo politici váhajú. Jej organizácia spolu so skupinou Stepi a kopytá nabáda k zavedeniu moderných veterinárnych a poľnohospodárskych postupov tak, aby zvieratá získali väčšiu hodnotu na trhu.
Pastieri by potom svoje stáda mohli zmenšiť bez toho, aby prišli o príjmy. „Všetci uznávajú, že degradácia pôdy je problém, s ktorým sa niečo musí robiť. Ale nevedia sa zhodnúť na tom, čo,“ dodáva Dashbalová.