fbpx

„Moja menštruácia sa stala nočnou morou.“ Ženy žijú v Gaze bez hygienických pomôcok

Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/AP

Palestínske ženy s obmedzeným prístupom k vložkám, liekom a toaletám – nehovoriac o súkromí – hovoria o extrémnych ťažkostiach zvládania menštruácie počas izraelských útokov. Príbeh priniesol The Guardian

17-ročná Mona zvládala intenzívnu menštruačnú bolesť varením horúcich nápojov, zavinovaním sa do prikrývok a podávaním liekov proti bolesti. Teraz, keď sa skrýva v preplnenom útočisku v Rafahu, sa nemôže spoliehať ani na to, že dostane hygienické vložky alebo prístup k toalete.

Často zvracia kvôli akútnym menštruačným kŕčom a musí to zvládať aj s krvácaním v malom dome preplnenom 45 vysídlencami, kde nie je žiadne súkromie. „Na mieste, kde sa ukrývame, je len jedna kúpeľňa spoločná pre mužov, ženy a deti. Hanbím sa čakať v rade, keď mám menštruáciu, a spôsobuje mi to psychické aj fyzické trápenie,“ hovorí.

Takmer päť mesiacov po izraelskom útoku na Gazu je takmer každý uväznený na tomto území hladný a má malý prístup k čistej pitnej vode, sanitácii alebo elektrickej energii. Pre ženy však vojna priniesla ďalšiu mesačnú hrôzu. „Izraelské bombové útoky a vysídľovanie spôsobili obrovské množstvo stresu, no zažiť menštruáciu za týchto okolností je ako úplne iný druh vojny,“ hovorí Mona.

OSN odhaduje, že takmer 700 000 žien a dievčat v Gaze má menštruačné cykly, ktoré sa snažia zvládnuť s obmedzeným súkromím alebo prístupom k vložkám, toaletám a čistej vode. V útulkoch, ktoré prevádzkuje UNWRA, agentúra OSN pre pomoc Palestínčanom, pripadá v priemere len jedna toaleta na 486 ľudí.

Cítim sa ponížená

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie