„Konope má v oblasti amerického stavebníctva obrovský rastový potenciál,“ komentuje využiteľnosť tejto rastliny Kaja Kühlová, urbanistka a dizajnérka z Brooklynu.
Odborníci upozorňujú, že rastlina zaisťuje v prípade jej využitia v stavebníctve dobrú mikroklímu s prirodzenou ochranou proti plesniam, hnilobám a škodcom. V interiéroch domov vytvára zdravé prostredie a je dostatočne odolné proti vlhkosti.
Rozširuje sa aj takzvaný konopný betón, teda zmes konopného pazderia, haseného vápna, vody a cementu. Je to recyklovateľný materiál a proti tým konkurenčným je jeho prednosťou aj rýchlosť výstavby, má totiž tendenciu rýchlo tvrdnúť.
„Moderný stavebný priemysel je v súčasnosti toxický koktail,“ hovorí k možnému širšiemu využitiu rastliny Tim White zo spoločnosti Healthy Homes. Mnoho zákazníkov podľa neho hľadá dom, ktorý by toxický nebol, konope niečo také ponúka. „Záujemcovia vďaka nemu môžu bývať v zdravom prostredí, a to vďaka materiálu s viac ako tisícročnou históriou,“ dodáva White.
V USA zatiaľ v plienkach, Európa je ďalej
V Spojených štátoch je širšie využívanie konopných produktov v oblasti stavebníctva zatiaľ skôr v začiatkoch, inak je to ale v Európe alebo JAR. V niektorých britských mestách stoja konopné domy už niekoľko desaťročí. Vo Francúzsku bolo nedávno postavené nové športové centrum neďaleko Paríža a počas výstavby sa využíval práve konopný betón, uvádza iDNES.cz.
Odborníci hovoria, že trh s konopnými stavebnými materiálmi má medzi rokmi 2021 a 2028 rásť o 16 percent za rok. Globálny trh s ekologickými stavebnými materiálmi by mal do roku 2026 dosiahnuť hodnotu 416 miliárd amerických dolárov. Konopný priemysel tak môže začať konkurovať tradičnejším materiálom.