fbpx

Moderné stavebníctvo je toxický koktail. Ekologickým variantom je konope

Ilustračná foto. Zdroj: Pexels - Yury Kim

Prebiehajúce zmeny klímy dopadajú aj na sektor stavebníctva. Roky sa na stavbu nových budov využíva hlavne cement často spájaný s vysokými emisiami skleníkových plynov. Aj preto sa vedci a odborníci snažia prísť s účinnými alternatívami, ktoré by tak záporný vplyv na životné prostredie nemali. Radí sa k nim aj konope.

Odborníci upozorňujú, že konope je obnoviteľnou strategickou plodinou, ktorá sa môže pýšiť zaujímavými výnosmi z hektára. Spracováva sa na vlákno a pazderie, a to mechanicky aj bez procesov, ktoré by negatívne dopadali na životné prostredie. Vlákno a pazderie sa následne dáva do omietok na spevnenie štruktúry, na výrobu izolácií alebo takzvaného konopného betónu. Informoval o tom britský denník The Guardian .

Konope siate je jednoročnou rastlinou, ktorá pochádza z oblasti Strednej Ameriky, odkiaľ sa následne dostala aj do ostatných kútov sveta. Dosahovať môže výšku až 5,5 metra, vo väčšine prípadov ale majú rastliny zhruba o tri metre menej.

Konope je zároveň skvelou rastlinou aj pre ekologické poľnohospodárstvo. Bráni rastu buriny a poľnohospodári na ňu nemusia využívať herbicídy. Čím ďalej viac sa ale využíva aj v oblasti potravinárstva, kozmetiky a v poslednej dobe aj v alternatívnej energetike či práve v stavebníctve.

Konope namiesto cementu?

Dáta naznačujú, že cementársky priemysel je dlhodobo zodpovedný za asi 8 percent svetových emisií oxidu uhličitého. Tie podľa vedcov prehlbujú problém v podobe prebiehajúcej klimatickej zmeny. Aj preto sa ponúka priestor pre alternatívy, medzi ktoré sa radí aj konope.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie