fbpx

Mobilný operátor upozorňuje na podvod. Na tieto správy nereaguj

Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK)

Aj kliknutie na prílohu môže spôsobiť, že si stiahneš do zariadenia vírus. Rôzne typy súborov vrátane tých, s ktorými bežne pracuješ, môžu totiž obsahovať rôzne makrá či skripty, ktoré spustíš otvorením dokumentu. Následne začnú vykonávať preddefinovanú úlohu, zväčša stiahnu vírus do počítaču či smartfónu.

„Jednoznačne neodporúčame na takéto emaily akokoľvek reagovať, preposielať ich, otvárať prílohy, či klikať na webové odkazy. Spoznať ich môžete predovšetkým v prípade, že dobropisom chýbajú vaše údaje, nie je v nich uvedený správny variabilný symbol (ktorý môžete porovnať s predchádzajúcou faktúrou) alebo je odosielateľ emailu podozrivá adresa.“, píše Orange.

V URL odkazoch, ktoré sú často priložené v týchto správach, sú umiestnené sledovacie kódy. Ak na odkaz klikneš, tak podvodníkovi dáš vedieť, že tvoj e-mail či mobilné číslo, sú živé. Neskôr ta budú zaplavovať potom ďalšie podvody.

Operátor ďalej dopĺňa, že faktúry si môžeš jednoducho a rýchlo skontrolovať cez web alebo aplikáciu Môj Orange. Ak máš nejaké pochybnosti o správe, ktorá ti prišla, rovnako môžeš využiť infolinku spoločnosti, kde sa môžeš informovať na vzniknutú situáciu.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie