fbpx

Mobil ako vinník väčšiny vzťahových problémov? Iba ak to sami dovolíme, hovorí odborníčka

Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay)

Vyhnúť sa tomu dá podľa odborníkov pomerne ľahko – stačí si uvedomiť, ako často máme mobil v ruke a v akých chvíľach ho používame ako zástupný dôvod, prečo nekomunikovať s partnerom či širším okolím.

Párová bublina je termín, ktorý vytvoril psychológ a vedecký pracovník Stan Tatkin. Označuje tak ochrannú vrstvu okolo vzťahu, ktorá by nemala byť ničím narušovaná. A práve mobil môže byť opäť oným vinníkom, ktorý také narušenie vykonáva. Pokiaľ pomocou mobilu komunikujeme s niekým iným alebo zabíjame čas niečím iným viac ako komunikáciou s partnerom, narúšame svoju vzťahovú bublinu.

Keď vidíme niekoho s mobilom v ruke, ako nevenuje pozornosť svojmu okoliu, je ľahké ho odsúdiť, že to robí práve preto, aby sa nemusel „spájať“. Lenže to, čo na druhom odsúdime, možno robíme aj my sami. A nepovažujeme to za zlé, pretože predsa potrebujeme niečo nájsť, pozrieť sa, zistiť…

Ako sa teda s niekým čo najlepšie „spojiť“? Pokiaľ používame telefón často a sme v spoločnosti, uvedomme si, že by nemal mať prednosť. Je lepšie od neho niekedy vzhliadnuť a skúsiť nadviazať kontakt (očné, slovné) s niekým v okolí. Pokiaľ tak urobí niekto smerom k nám, skúsme sa zbaviť používania telefónu a kontakt oplácajme.

Ak chceme nadviazať kontakt s niekým, kto pozerá do telefónu, nadnesme svoju požiadavku, ak niečo chceme, potrebujeme – ale bez kritiky (namiesto aby si mi pomohol/a, stále len pozeráš do mobilu atď.). „Snaha rozptýliť v pokoji zaujatie telefónom a dostať vytúženú pozornosť je vždy prínosnejšia ako kritika,“ uzatvára Earnshawová.

[form_newsletter

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie